Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:18
 
İş İnsanlarına Basra Daveti
Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Basra ile İskenderun Körfezi arasında ticari ve lojistik bağları güçlendirmek istediklerini söyledi.
Ekonomi Haberi
İş İnsanlarına Basra Daveti

Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Limakport İskenderun Genel müdürü Gündüz Arısoy, Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü ve Basra’dan gelen heyet, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nı (İTSO)  ziyaret etti.

Limakport İskenderun Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü, İskenderun körfezi batı denizlerinin son noktası, Basra körfezi ise doğu denizlerinin son noktası bu çerçevede Basra ve İskenderun körfezlerini birbirine karadan bağlamalıyız diyerek şunları söyledi:

“ Tarihi İpek yolunu yeniden canlandırmak hedefindeyiz. Basra ve İskenderun körfezleri arasındaki ticareti lojistik ağı ile bir birlerine bağladığımızda Bağdat, Musul, Kerkük ve Erbil'ide İskenderun'a getirmiş olacağız. Gemilerin sıraya girdiği bir İskenderun körfezi hayal ediyoruz ve bunu başarmak için tarihi İpek Yolu'nu canlandırmamız lazım. Basra ile İskenderun körfezleri doğu ile batıyı yakınlaştıracaktır"

Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan’ İskenderun’un sanayi ve liman şehri olduğunu belirterek, “İskenderun Körfezi ülkemize çok yakın, İki ülke arasında ticaretin geliştirilmesini hedefliyoruz tarihte olduğu gibi Irak ve İskenderun arasındaki ticaretin yeniden canlanması için iş dünyası olarak bizler üzerimize düşen görevleri yapmalıyız. Bu manada sizleri ülkemize Basra'ya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun Limanının her geçen yıl kapasitesini hızla arttırdığına vurgu yaparak;  “İskenderun limanı, Ortadoğu’ya en yakın ve en önemli limanımız. Bölgemiz sanayi, filtre, tarım ve hizmet sektöründe her geçen yıl hızla gelişmektedir. Tabi Basra ile bölgemiz iş dünyasını buluşturmak için İTSO olarak bizler de yönetim kurulu üyelerimiz ile yapacağımız görüşmelerin ardından limanımız ve İskenderunlu iş insanlarımız ile birlikte Basra’ya bir iş gezisi düzenleyebiliriz. Burada amaç iki şehir arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin artmasına katkı sunmak olacaktır” şeklinde KONUŞTU

Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Limak Port Genel müdürü Gündüz Arısoy Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü’nün ziyaretinde, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO yönetim kurulu üyeleri Müfit  Tennioğlu, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Özler Lojistik yönetim kurulu üyesi Bilal Öz yer aldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İş, İnsanlarına, Basra, Daveti,
Yorumlar
Haber Yazılımı