Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 19:53
 
“İpek Böcekçiliği yapacaklara imkan vereceğiz”
Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz İpek Evi’nde devam eden kurslarla unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olan ipek böceği yetiştiriciliğin ilçede yeniden yaygınlaştırmaya çalışılmasını önemsediklerini söyledi.
Eğitim Haberi
“İpek Böcekçiliği yapacaklara imkan vereceğiz”

Mağaracık Mahallesi’nde bulunan İpek Evi’ni ziyaret ederek kursiyerlerle bir araya gelen Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, İpek Evi’nde kursiyer kadınlar tarafından yapılan ipek şal, örtü ve çarşafları inceledi.

Unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olan İpek Böceği yetiştiriciliğine Samandağ’da devam edildiğini belirten Başkan Eryılmaz, “İpek böceği yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için çalışmaları sürdürülüyor. İlçemizde İpek Evinde bulunan emekçi kadınlarımızca devam ediyor. Samandağ’ımızda İpek Böceği (Koza) yetiştiriciliği işini yaygınlaştırarak ilçemizde birçok aileye katkı sunmak için Belediye olarak her türlü katkıyı sunacağız” diye konuştu.

Geleneklerinde var olan İpek böcekçiliği işini yaşatarak gelecek kuşaklara aktarılması ve İlçede birçok aileye iş imkanı sağlayarak aile bütçesine katkı sunmasının yanı sıra bu geleneksel değerlerin ilçenin turizm potansiyeline de katkı sunmasını amaçladıklarını kaydederek “İleriki süreçte bu işi yapmak isteyen bütün vatandaşlarımıza kapımızı açacağız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İpek, Böcekçiliği, yapacaklara, imkan, vereceğiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı