ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
28 Aralık 2020 - Pazartesi 11:52
 
“İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalı”
Hak iş Hatay İl Başkanı Özçelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK Genel Başkanları asgari ücret konusunda ortak görüşünü yansıtan açıklamayı kamuoyu ile paylaştı
Ekonomi Haberi
 “İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalı”

Türkiye’de işçi sınıfı için mücadele veren üç konfederasyonun asgari ücretler konusundaki taleplerinin arkasında olduklarını vurgulayan Hak İş İl Başkanı Özçelik İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Güngör “İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır” dedi.

 

İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebi olduğunun kaydedildiği açıklamanın devamında Güngör “İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir” diye paylaştı.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca ‘Bekâr bir işçi için hesaplanan’ yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL olduğuna dikkat çekilen açıklamada Güngör “Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin,  tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

                           

Güngör Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumu olduğunun altının çizildiği açıklamada “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir.  İşçi temsilcileri ‘insan onuruna yakışır’ bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” görüşlere yer verdi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “İnsan, onuruna, yaraşır, bir, geçimi, sağlamalı”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı