Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 21:33
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusu…
Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “Görevi Kötüye Kullanma ve İrtikâp” suçu işledikleri iddia edilerek İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Eğitim Haberi
İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusu…

MEB Proje okullarına 1-31 Mayıs tarihleri arasında yönetici ve öğretmen olarak atanacağı ilgili mevzuatta hüküm altına alındığını hatırlatan Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, “İskenderun’da bu yönetmeliğe göre işlem yapılan 4 tane okul vardır. Bunlar Tosçelik Fen Lisesi, Makzume Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesidir” dedi.

 

Yanık, yönetmelik gereği İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin taleplerin değerlendirilmesi ile ilgili bir işlem yapmaya veya yapmamaya yetkili olmadığını vurgulayarak “Proje okullarına öğretmen ve yönetici olarak atanmak isteyen öğretmenlerin dilekçelerini 3071 Sayılı Dilekçe Kanunu ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili maddelerine göre ilgili makamlara sevk ve idare etmekle yükümlüdür. Sendika üyelerinin ve sendika üyesi olmayan meslektaşlarımızdan bazılarının Proje okullarına yönetici olarak atanma isteğinde bulundukları dilekçelerini ilgili makamlara sevk etmeyip, yetkileri ve görevleri olmadığı halde “Herhangi bir işlem tesis edilememiştir” şeklinde bir yazı ile İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce cevap verilmiştir. Bu üyelerde sendikamıza birer dilekçe vererek kendi adlarına hukuki girişimde bulunmamızı talep etmişlerdir” diye konuştu.

 

Üyelerinin dilekçeleri ile ilgili işlem yapılmayıp, Başka öğretmenlerden ilgili yönetmeliğe göre başvuruda bulunanların dilekçeleri ile ilgili işlem tesis edildiğine de işaret eden Yanık “Öte yandan Proje okullarına atanma hakkı olmayan bir öğretmenin dahi dilekçesini uygun görüş yazarak üst makamlara sevk etmiştir. Bu şekilde üyelerimizin hakları gasp edilmiştir. Proje okullarında yönetici olarak atananlar ile öğretmenler arasında ciddi bir maddi ve statü farkı oluşmaktadır. Yönetmelikte hangi makamın işleri nasıl yöneteceği açıkça belirtilmiştir. Dilekçelere işlem tesis edilmedi diyerek cevap veren İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin bu cevabı verebilmeleri için mutlak suretle hukuken geçerli olabilecek şekilde gerekçelendirilmesi ve bu konuda ellerinde mutlak bir bilgi ve belge olması gerekmektedir. Hiçbir neden göstermeden verilen bu cevap hukuka aykırı olmuştur” şeklinde konuştu.

 

Ayrıca yönetmelikte hakları ve görevleri olmamasına rağmen bazı öğretmenlerin dilekçelerine ‘uygundur’ da yazarak üst makama sevk edildiğine de dikkat çeken Yanık şunları kaydetti: “Hatta bu işlemi yaparken başka makamları da hukuksuz işlerine alet etmişlerdir. Böylece personelleri arasında ayrım yapmışlardır. Bu durumlar anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu söylediklerimiz bizim iddialarımızdır. Bu nedenle İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İnsan Kaynakları Birimi ile ilgili olarak “Görevi Kötüye Kullanma ve İrtikâp” suçu işlediklerini iddia ederek Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube olarak İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Türk Eğitim Sen olarak Üyelerimizin ve üyemiz olmayan hak sahibi meslektaşlarımızın hakkını sonuna kadar arayacağız.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlçe, Milli, Eğitim, Müdürü, hakkında, suç, duyurusu…,
Yorumlar
Haber Yazılımı