ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 16:41
 
“İktidar Üniversite adaylarının Covid kaygısını duysun!”
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Av. Erdem Harmaoğlu, Hafta sonu kapalı salonlarda yapılacak olan sınav nedeniyle 2.5 milyonluk üniversite adayı genç kitlenin covid-19 virüs kaygısını seslendirdi.
Siyaset Haberi
“İktidar Üniversite adaylarının Covid kaygısını duysun!”

CHP İskenderun İlçe Binasında düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Av. Erdem Harmaoğlu, üniversite adayı olan genç arkadaşların sesi olmak için toplandıklarını belirterek “Maalesef geldiğimiz sürecin sonunda görmekteyiz ki, adeta haykırma noktasına gelen genç arkadaşlarımızın sesleri iktidar tarafından duyulmamaktadır” dedi.

Genç arkadaşlarının artık mesleki kariyerlerini değil canlarını düşünmek zorunda bırakıldıklarını ifade eden Av. Erdem Harmaoğlu “Sınavdan 1 gün öncesine kadar, yani bu güne kadar Genel Merkezimizce de sınavın ertelenmesi yönünde açıklamalar ve girişimlerde bulunulsa da, mevcut siyasi iktidar maalesef partimizin TBMM’ye sunduğu hiçbir soru önergesine de cevap vermemiştir. Hem İskenderunlu genç arkadaşlarımız adına hem de 81 ilimizdeki genç arkadaşımız adına buradan soruyoruz: ‘Sağlık Bakanlığı dahi geçtiğimiz haftaya kadar önlem alma amacıyla toplantılarını video-konferans yöntemi ile yaparken, henüz Bilim Kurulu Üyeleri dahi yan yana gelmeden toplantılarını dijital ortamda yaparken, nasıl olur da aynı kurul tarafından 2.5 milyon öğrencinin kapalı salonlarda nefes nefese bulunmasına onay verilebilir? Acaba toplantılarını coronavirüsten korunmak maksadıyla dijital ortamdan yapan siyasi iktidar yetkilileri ile 2.5 milyon öğrenciyi salonlara doluşturma kararını verenler aynı kişiler midir?” diye konuştu.

Covid tanısı bulunan veya şüpheli olan üniversite adayları için alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığını da sorgulayan Av. Harmaoğlu “Sınavın yapılacağı çoğu okulda bulunan sınıflar ve sandalyeler sosyal mesafeye uygun mudur? Sınav salonunda herhangi bir genç arkadaşımızın hapşırması, burnunu çekmesi veya öksürmesi ile o anda yaşanacak infial havası nasıl önlenebilecektir? Böyle bir atmosferde genç arkadaşlarımız hiçbir şey olmamış gibi normal bir psikoloji ile sınavlarına devam edebilecekler midir? Kimi ülkelerde uygulanan açık ve güvenli alanlarda gerçekleştirilen sınav modeli neden ülkemizde uygulanmamaktadır? Bu soruların yanıtları maalesef henüz alınamamıştır” şeklinde konuştu.

Genç arkadaşlarının, eğitim sisteminde bir kobay veya denek olmadıklarının altını çizen Av. Harmaoğlu şunları söyledi: “Biz gençler, yakın bir geleceğin yönetici kadroları ve memleket idarecileriyiz. Aynı zamanda biz gençlerin, önümüzdeki ilk seçimde sandık sonucunun belirleyicileri olacağımızdan yana hiç kimsenin şüphesi olmasın. Zira 2.5 milyonluk bir genç kitlesinin tek bir görüşünü dahi almadan, halk sağlığı ve kamu menfaati hususunda hiçbir konsensüs sağlamadan tek başına karar verenler, önümüzdeki ilk seçimde milyonlarca gencin en demokratik yöntemlerle ortaya koyacağı bir irade birliği sonucu oy çoğunluğunu da kaybedecektir. Belki siyasi iktidar biz gençlere kulak tıkamış olabilir, taleplerimizi görmezden gelmiş olabilir ama siyasi iktidara da ‘sandıkta görüşürüz’ diyoruz…”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İktidar, Üniversite, adaylarının, Covid, kaygısını, duysun!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı