Haber Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 11:49
 
İhracatın Yıldızları Ödülünü Aldı
Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) öncülüğünde düzenlenen "İhracatın Yıldızları" yarışmasında, 22 firma ödül kazandı. "İhracat Performans" kategorisinde ilk sırayı Tosçelik Profil aldı.
Ekonomi Haberi
İhracatın Yıldızları Ödülünü Aldı

13 KATEGORİDE 22 FİRMA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Dünya Gazetesi ve DHL Express iş birliği, Akbank ana sponsorluğu ve Turkcell iletişim sponsorluğunda İhracatın Yıldızları yarışması düzenlendi. İhracatın geliştirilmesini ve ülke ekonomisindeki payının artırılmasını teşvik amacıyla bu yıl 18. kez düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Üretimde dışa bağımlılığı azaltarak, Türkiye'de katma değer ve istihdam yaratan gizli kahramanların belirlendiği yarışmaya, 513 firma başvuruda bulunurken, 22 firma 13 farklı kategoride ödüle layık görüldü.

"İhracatın Yıldızı Büyük Ödülü “nü Arçelik kazandı. Nominal olarak ihracatını bir önceki yıla göre en fazla artıran firmaların ödüllendirildiği "İhracat Performans" kategorisinde ilk sırayı Tosçelik Profil alırken, onu Ram Dış Ticaret ve Türkiye Petrol Rafinerileri izledi.

Türkiye'den ilk kez ihraç edilen ürünlere imza atan firmaların belirlendiği "Özgün Ürün Şampiyonu" kategorisinde, ilk üç Onko-Koçsel İlaç, Doğsan Tıbbi Malzeme ve Bentaş Bentonit olarak sıralandı.

En fazla ülkeye ihracat yaparak ve ihraç ürünlerine çeşitlilik katarak ödül kazanan "Sınır Tanımayan Şampiyonlar" sırasıyla LC Waikiki, Türk Traktör ve Kocaer Haddecilik oldu.

"Hizmet İhracatı Şampiyonu" kategorisinde THY Teknik ödüle layık görülürken, "E-İhracat Şampiyonu" Gülsha Kozmetik olarak belirlendi.

"Turquality Şampiyonu" E-MAK Makine, "Girişimcilik Şampiyonu" ise Bilgin Çiçekçilik seçildi.

"En Çevreci Şampiyon" kategorisinde kazanan Zorlu Holding Tekstil olurken, "Üniversite-Sanayi İş birliği Şampiyonu" olarak Hidromek, "Ar-Ge Merkezi İnovasyon Şampiyonu" olarak Elkon Beton ödüllendirildi.

"En Uzun Süreli İhracat Artışı" Ödülü'ne ise Tusaş Türk Havacılık ve Uzay layık görüldü.

Tersan Tersanesi, Begüm Yat-Doğulu Turizm, Robo Automation & Engineering ve Taze Kuru Gıda ise Özel Ödül kazanan şirketler oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İhracatın, Yıldızları, Ödülünü, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı