ugur okullari - destop


Haber Detayı
18 Ekim 2020 - Pazar 18:07
 
İHD’nin üç ilçeyi yakan yangını raporu
Hatay'da üç ilçede etkileyen orman yangınıyla ilgili raporunu açıklan İHD İskenderun Şubesi, mağdurların mağduriyetlerinin giderilmesini ve yanan alanların rantta açılmaması istedi.
Yaşam Haberi
İHD’nin üç ilçeyi yakan yangını raporu

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şubesi Hatay'ın Belen ilçesinde 9 Ekim’de ormanlık alanda başlayıp, 3 ilçenin yerleşim yerlerine sıçrayan ve 33 saat sonra kontrol alınıp söndürülen yangınla ilgili hazırladığı raporu paylaştı. Şube binasında yapılan açıklamaya HDP (Halkların Demokratik Partisi) İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş ile yöneticileri de destek verdi.

İHD Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, raporun yangın mağdurları ile görüşme ve olay yerlerinde yapılan incelemelerle hazırlandığını belirterek Türkiye Ormancılar Derneği’nin yaklaşık bin hektarlık orman alanının zarar gördüğünün açıklandığını kaydetti

Komisyon olarak yaptıkları inceleme ve görüşmelerde hasarın resmi verilerden çok daha fazla olduğu tespit edildiğini, yangının nedeninin büyük olasılıkla sabotaj olduğu konusunda ortak kanı oluştuğunu da aktaran Bahtiyar “Ancak psikolojik olarak çok etkilendikleri ve büyük şok yaşadıklarını belirttiler. Yanan yerlerin imara açılması veya maden ocaklarına tahsis edilmesinden endişe ettiklerini bu nedenle tekrar ağaçlandırılmasını istediklerini belirttiler” dedi.

Herkesin sağlıklı bir çevrede güvenlik içerisinde yaşama hakkı çerçevesinde gerekli önlemlerin alınmasının da kaydedildiği raporu paylaşan Bahtiyar şunları önerdi: “Yangına müdahale için özellikle yangın söndürme uçağı ve helikopterlerinin arttırılması ve gece uçuşlarının sağlanması. Orman içinde su vanalarının arttırılması. Orman alanlarına iskan izninin verilmemesi. Yanan bölgelerin iskana veya maden alanı olarak tahsis edilmemesi ve ağaçlandırılması için gerekli tedbirlerin alınması. Yangın sırasında ve sonrasında devlet yetkilileri tarafından zarar görmüş kişilerin zararlarının tespit edilip karşılanması ve psikolojik destek sunulması yönündedir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: İHD’nin, üç, ilçeyi, yakan, yangını, raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı