Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 12:47
 
İdlib göçmenlerine 6 TIR insani yardım…
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kızılay aracılığı ile saldırılar nedeniyle İdlib’ten göç ederek güvenli bölgelere yerleşen siviller için 6 TIR’la insani yardım malzemesi gönderildi.
Yaşam Haberi
İdlib göçmenlerine 6 TIR insani yardım…

Hafta içinde Gaziantep, Adıyaman, Hatay ve Malatya’dan çıkarılan yardım TIR’larının hareketinden önce Reyhanlı’daki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda açıklama yapıldı. İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Kuran Koçer, İdlib’te rejim güçlerinin sivillere yönelik saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına göç eden İdlib halkına, gıda, giyim ve barınma yardımlarını Kızılay ile birlikte ulaştırdığını söyledi.

 

ACİL İHTİYAÇLAR BELİRLENDİ

Dernek temsilci ve üyeleri ile birlikte düzenlenen yardım çalışmasında topladığı 6 TIR yardım malzemesini Kızılay aracılığı Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan göndererek yaşadıkları bölgelerde yaşam mücadelesi veren İdlib halkına ulaştırdıklarını vurgulayan Başkan Koçer, “Acil ihtiyaçlar belirlendi. Geçen yılın Kasım ayı başından bu yana rejim güçlerinin saldırılarından dolayı Türkiye Suriye sınır hattı yakınlarındaki bölgelere kaçanların sayısı 380 bine ulaştı. Yaşanan büyük göçün arından sınır bölgelerinde yaşam mücadelesi veren Müslüman kardeşlerimize bağışçılarımızın desteği ile oluşturduğumuz 6 tır acil yardım malzemesini dağıtacağız. Ekiplerimizin bölgelerde yaptıkları inceleme sonucu belirlediğimiz acil yardım malzemelerine göre hazırlanan TIR’larda 3.693 battaniye, 1440 adet gıda kolisi, 4183 adet ayakkabı, 950 adet sabun 850 paket bebek bezi, 21bin 185 adet kıyafet bulunuyor” diye konuştu.

 

TEMENNİMİZ SAVAŞ SONA ERSİN

Dernek olarak uzun yıllardır devam eden Suriye savaşında halkın yaşadığı zulme karşı bölge halkının yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla birçok proje oluşturarak destek verdiklerini ifade eden Koçer “Temennimiz bölgedeki savaşın bir an evvel sona ermesi ve insanların onurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi yönündedir. Yaşanan zulme karşı bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla birlikte bu günden sonra da bağışçılarımızın desteği ile mücadele etmeye ve sivillere yönelik iyileştirme çalışmalarına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İdlib, göçmenlerine, 6, TIR, insani, yardım…,
Yorumlar
Haber Yazılımı