ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:31
 
Hurda heykelinde liseli kızı da babasının izinde…
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde mozaik ve heykel sanatçısı Mervan Altınorak, hurda parçalarından eser yapmayı öğrettiği lise son sınıf öğrencisi kız Dilara Altıorak da hurda atıklardan kaplumbağa heykeli yaptı.
Kültür Haberi
Hurda heykelinde liseli kızı da babasının izinde…

Hatay’ın Mozaik ve heykel sanatçısı babası Mervan Altınorak’ı örnek alan lise son sınıf öğrencisi Dilara Altınorak, kullandığı hurda malzeme ile 50 kilogramağırlığında kaplumbağa heykeli yaparak babasının izinden yürümeye karar verdi.

Reyhanlı Tayfur Sökmen Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Dilara Altınorak, uzun zamandır mozaik ve heykel sanatı ile uğraşan babası Mervan Altınorak’ın (50), çalışmalarını yakından takip etti, bazen de yardımcı oldu.

Zaman içerisinde babası gibi sanatçı olmak isteyen Altınorak, hurda malzemeleri kullanarak önce iki tane kelebek ve küçük bir su kaplumbağası yaptı. Daha sonra da mesleğe duyduğu sevgi ile bu defa, 140 cm uzunluğunda, 80 cm eninde ve 50 cm yüksekliğinde kara kaplumbağası yaptı.

800 PARÇA KULLANDI

Kaplumbağayı yapmak  için aralarında dişli, zincir, vida, araba bujisi, fren balatası olmak üzere yaklaşık 800 parça hurda kullanan Dilara Altınorak “Babamı örnek aldım. Yaptığı çalışmaları yakından takip ettim. Babam gibi bir sanatçı olmak için  kolları sıvadım ve 20 günlük bir çalışma ile kara kaplumbağası yaptım. Şimdi sırada kartal heykeli var ve daha sonra da hurda malzemeleri ile daha farklı eserler yapacağım” diye konuştu.

HEDEFİ YURT DIŞINDA

BU ALANDA EĞİTİMİ ALMAK

Lise eğitimini tamamladıktan sonra hedefinin yurt dışında güzel sanatlar eğitimi almak ve hurda sanatının yaygınlaşmasına katkı sağlamak olduğunu belirten Altınorak, geleceğin heykel sanatçısı olmayı hedeflediğini söyledi.

GELECEK VAAD EDİYOR

Kızının çalışmasından memnun olduğunu söyleyen babası Mervan Altınorak, “Dilara sürekli beni izledi ve kısa sürede hurda parçaları ile heykel yapmayı öğrendi. Kaplumbağa heykeli yaparak bir başarıya imza attı, gelecek vaad ediyor” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hurda, heykelinde, liseli, kızı, da, babasının, izinde…, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı