Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 17:03
 
Hisarcıklıoğlu da Amanos tüneline işaret etti…
Hatay’ın İskenderun ilçesinde odalar ve borsaların katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bölge ticaretinin kalkınmasının önünü Amanos tünelinin açacağına işaret etti.
Ekonomi Haberi
Hisarcıklıoğlu da Amanos tüneline işaret etti…

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı Hatay’ın Odalar ve borsaların başkanları katılımıyla bölgesel istişare toplantısı yoğun ilgi gördü. İTSO (İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Levent Hakkı yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bugün Türkiye’nin iç-dış ticaretin şekillenmesinde en etkili kuruluşlar arasında yer aldığını belirterek “Birliğimiz yurt içi ve dışında ticaretin konuşulduğu her platformda ağırlığını göstererek önemli başarılara imza atmaktadır” dedi.

 

Küreselleşen dünyada siyasal, sosyal ve ekonomik dinamiklerin değiştiğine dikkat çeken İTSO Başkanı Yılmaz “Biliye hızla ulaşılmakta, tüketici tercihleri çeşitlenmekte ve bunlara bağlı beklentiler hızla artmaktadır. İş dünyası içerisinde bu dinamikleri dikkate alanların işlerini geliştirmesi günümüzde kaçınılmaz hale gelmiştir. Diğer yandan toparlanma eğiliminde olsak da, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında yaşanan döviz kurundaki dalgalanmanın olumsuz etkisi halen devam etmektedir” diye konuştu.

 

İskenderun Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Ozan Kara da üç yıldır bölgede güçlerinin yettiğince iktisadi ve kültürel anlamda olmaları gereken her projede yer aldıklarını kaydetti. Hatay’ın çok kültürlü olmasına karşın, hiç kimsenin kimseye karışmadığı hoşgörü kenti olduğunun altını çizen Başkan Kara bu şehirde künefe kokusu kebaba, zeytin ağaçları narenciye ağaçları kokusuna karıştığını da anımsatarak, ancak güven olmadan asla yatırım ve ihracat olmayacağını bildiklerini de sözlerine ekledi.    

 

İSKENDERUN TÜNELE ODAKLANMALI

İskenderun’un ekonomisini, ipek yolunu da canlandıracak tek şeyin Hassa (Amanos Tüneli) olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise “Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Hadi Konukoğlu bir lafı: ‘Gaziantep denizle buluşuyor’ baktım o gün Hassa tünelini işaret ediyor. Hassa Tüneli sadece İskenderun’a para değil! Bütün bizim Şanlıurfa’dan Diyarbakır Adıyaman, Gaziantep dahil, Gaziantep ihracatçı şehrimiz, müthiş dünyaya açılacak kapısı olacak. Bence İskenderun’un odaklanması gereken birinci iş bu olmalı” şeklinde konuştu.

 

İSKENDERUN GAZİANTEP

GİBİ HAREKET EDEBİLİYOR

Hassa tüneliyle ilgili devlette ödenek olmadığını bildiklerini de sözlerine ekleyerek Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ama güçlü siyaset, organizasyonlar olabilir. Şehrin bütün dinamikleri bir ve beraber hareket ederler. Farklı düşünürler o ayrı ama Gaziantep denince beraber hareket ederler, bunun aynısını İskenderun’da gördüm, o benim için müthiş bir umut ışığı oldu. Kaymakamımızdan belediye başkanımıza, farklı siyasi görüşte iki İskenderun milletvekillerimizin ikisinin de sözleri dost sohbetlerinde gördüm aynı. Bu müthiş bir şans, bunu ekonomiye çevirmemiz lazım. Bu fırsat bir daha gelmez kolay kolay”

 

ÖZEL BANKALAR BİZİ

YAĞMURUN ALTINDA BIRAKTI…

Hisarcıklıoğlu özel sektör bankalarının Ağustostan itibaren yağmur yağmaya başladığı andan itibaren şemsiyesini kapattığına vurgu yaparak “Bizi yağmurun altında bıraktılar. Özel sektör bankalarıyla çalışırken, bankacılık sektörünü yanımızda göremedik. Bu kapsamda kamu bankaları Allahtan devreye girdiler ama hepimizin yükünü çekebilme şansları da yok! Hükümetin de desteğiyle faizleri bir miktar düşürdüler. Yeniden kredi vermeye başlandı. Konutta otomotivde başlatılan kampanyalarımız üyelerimiz nezdinde moral sağladı” dedi.   

  

   

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hisarcıklıoğlu, da, Amanos, tüneline, işaret, etti…,
Yorumlar
Haber Yazılımı