ugur okullari - destop
Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 12:35
 
“Hipertansiyona Dikkat!”
İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ender Çolakoğlu; yüksek kan basıncı anlamına gelen hipertansiyonun önlenebilir olduğuna dikkat çekti.
Sağlık Haberi
 “Hipertansiyona Dikkat!”

‘Dünya Hipertansiyon Günü’ dolayısıyla açıklama tansiyonun kontrol altına alınmadığı takdirde ölümcül sonuçlara yol açabildiği uyarısında bulunan Uzman Dr. Çolakoğlu, “Bildiğiniz gibi hipertansiyon, kan basıncının yüksek olması olarak ifade edilir. Damarımızda akan kanın, damar duvarımıza uyguladığı kan basıncı sonucunda, ölçtüğümüz kan basıncının, 135’e 90’ın üzerinde olması durumuna yüksek tansiyon diyoruz. Bu durumun üzerinde olan hastalara hipertansiyon tanısı koyup, tedavi önerilerinde bulunuyoruz” dedi.

Birçok hastalıkta hedef değerlerin farklı olmakla birlikte; büyük tansiyon 110- 120, küçük tansiyon ise 70-80 aralığında tutulmasını ana hedef olarak belirlediklerine işaret eden Dr. Çolakoğlu “Hipertansiyonun belirtileri bazen çok belirgin olabileceği gibi, bazen de tansiyon çok yüksek olmasına rağmen, hiçbir şikâyet görülmeyebilir. Ense kısmındaki zonklayıcı baş ağrıları, hipertansiyonun en belirgin şikâyetidir. Yine ateş basması, yüzde kızarıklık, halsizlik gibi şikâyetler de hipertansiyonun belirtileri arasındadır. Dünyada en çok ölümlere neden olan; kalp damar hastalıkları, beyin damar hastalıkları ve bunların temelinde yatan en önemli risk faktörlerinden birisi de hipertansiyondur” diye konuştu.

Hipertansiyonun, uzun dönemde sıkıntılara neden olabileceği gibi, kısa dönemde de ani hayatı tehdit eden; beyin kanamalarına, aort damarlarının yırtılmasına, kalp yetmezliklerine, kalp krizlerine neden olabildiğini vurgulayan Dr. Çolakoğlu “Dolayısıyla damar sağlığımızı korumamız için, kan basıncımızın normal sınırlar içerisinde olması gerekmektedir. Bu nedenle hipertansiyon mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Baş ağrısı, aile öyküsü, halsizlik gibi belirtileri olan hastalar, hipertansiyonunun değerlendirilmesi açısından mutlaka hekime başvurmalıdır” şeklinde konuştu.

“HİPERTANSİYON HASTALARINDA

CORONA DAHA CİDDİ SEYREDİYOR”

Coronavirüsün hipertansiyon hastalarında daha ciddi seyrettiğinin de altını çizen Uzm. Dr. Ender Çolakoğlu şunları kaydetti: “Coronavirüs enfeksiyonu raporlarına göre; hipertansif hastaların bu rahatsızlığı daha ağır seyrettiği gözlemlenmiştir. Bu durum, göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Hala etkisini kaybetmeyen coronavirüs nedeniyle; hipertansiyon hastalarımızın sosyal mesafelerini korumalarını, izolasyona ve hijyene daha fazla dikkat etmelerini öneriyor, önlem kurallarına dikkatle uymaları gerektiğini belirtmek istiyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Hipertansiyona, Dikkat!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı