Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 17:37
 
‘Hiperaktivite ve dikkat eksikliği’ okul başarısını etkiliyor
General Şükrü Kanadlı İlkokulu’nun Velilere Yönelik Düzenlediği ‘Nasıl İyi Bir Çocuk Yetiştiririm’ Konulu Seminere Katılan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Yağmur Yazar, ‘İlkokul Çağında Görülen Psikolojik Bozukluklar’ Hakkında Katılımcılara Bilgilendirmede Bulundu.
Eğitim Haberi
 ‘Hiperaktivite ve dikkat eksikliği’ okul başarısını etkiliyor

İskenderun Gençlik Merkezi’nde Düzenlenen Seminerde; Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenlerinden Bahseden Uzman Klinik Psikolog Yağmur Yazar, “Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu, Okul Öncesi Dönem Ve Okul Çağı Çocuklarında Belirgin Hale Gelen Bir Bozukluktur. Hiperaktif Çocuklar; Yerinde Duramazlar, Oturması Gerektiği Halde Oturamazlar, Sessiz Sakin Oyun Oynamakta Güçlük Çekerler, Yerli Yersiz Koşup Tırmanırlar, Çok Konuşurlar, Çoğu Zaman Sorulan Soru Tamamlanmadan Cevabını Yapıştırırlar. Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İse; Yönergeleri Başından Sonuna Kadar Takip Edemezler, Dikkatlerini Yaptığı İşe Veya Oyuna Vermekte Zorlanırlar, Evde Veya Okulda Yapacağı İşler Ve Aktiviteler İçin Gereken Malzemeleri Kaybederler, Siz Konuşurken Dinlemez Gibi Görünürler, Detayları Gözden Kaçırırlar, Düzensiz Görünürler. Ebeveynlerin Bu Durumda Çocuklara Kesinlikle Sınır Koyması Gereklidir” Açıklamasında Bulundu.

SİBER ZORBALIK NEDİR?

Konuşmasında, Son Zamanlarda Artış Gösteren Siber Zorbalığa Maruz Kalan Çocukların Yaşadıkları Sorunlardan Söz Eden Yağmur Yazar, “Geleneksel Zorbalık Belirli Bir Zaman Ve Yerde Meydana Gelirken, Sanal Zorbalık Kişinin İnternet Ve Cep Telefonuna Erişebildiği Her Yerde Ve Her Zaman Ortaya Çıkabilmektedir. Siber Zorbalık, Zorbalığın Yeni Bir Biçimidir. Kişiler Neden Zorbalık Yapar, Başkaları Üzerinde Kontrol Kurma, Saygınlık Kazanma, Saldırganlık İçeren Düşlemlerini Sanal Ortamda Hayata Geçirme, Sanal Dünyada İntikam Alma, Sert Ve Soğukkanlı Görünme İsteği, Düşüncesiz Davranma, Yakalanma Olasılığının Okul Zorbalığına Göre Düşük Olması, Kimliğini Gizleme Ve Mağdur İle Yüz Yüze İletişim Kurmak Zorunda Olmama Olarak Gösterilmektedir” Şeklinde Konuştu. Seminer Sonunda, Okul Yönetimi Tarafından Konuşmacılara Çiçek Takdim Edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘Hiperaktivite, ve, dikkat, eksikliği’, okul, başarısını, etkiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı