Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 12:37
 
Herbalist Ekinci “Barbunya, Sağlık Merkezi”
Herbalist Recep Ekinci, barbunyanın içerdiği bileşenlerle tam bir sağlık merkezi olduğunu hem zayıflattığını hem de enerjik tuttuğunu ifade ederek vatandaşı bu baklagili tüketmene davet etti.
Sağlık Haberi
Herbalist Ekinci “Barbunya, Sağlık Merkezi”

Baklagiller ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan Herbalist Recep Ekinci, görünüş olarak fasulyeye benzeyen barbunyanın, tat olarak fasulyeden daha yoğun lif oranına sahip, protein bakımından ise daha zengin ve besin değerinin de daha yüksek olduğunu söyledi.

 

Barbunyanın protein ve demir bakımından çok zengin bir sebze olduğunun altını çizen Ekinci “Özellikle et yemeyenlerin demir ihtiyaçlarını barbunya yiyerek karşılaması gerekir. Güçlü bir antioksidan ve vücuda enerji veren agnezyum açısından çok zengin bir besin kaynağı içeriyor.  Barbunya bileşenindeki magnezyum sayesinde vücudun gün boyu enerjik ve dinç kalmasını sağlar. Yaşlanmayı geciktirir. Açlık hormonu Ghrelin’in sentezlemesini yavaşlatarak açlık hissini engelleyerek, aşırı yemeyi önler ve zayıflamaya katkı sağlar. Lif bakımından çok zengin bir sebze olduğundan, tokluk hissi verir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler” dedi.

 

Herbalist Ekinci, kalsiyum açısından da çok zengin bir besin kaynağı olduğuna değinerek “Kemik sağlığını korur. Hücre yenilenmesine katkı sağlar. Böbrek ve safra kesesinde kum ve taş oluşumunu önler. Oluşmuş olan kum ve taşların eritilerek dışarı atımını hızlandırır. Kalorisi çok düşük olduğundan kilo almayı engeller. Şeker oranı çok düşük oluşu nedeniyle kan şekerini dengeler, şeker (diyabet) hastalığını önler. Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini dengeler. Kas, kemik ve eklem ağrılarını azaltır” diye konuştu.

 

Barbunya bileşeninde izoflavon maddesinin de yer aldığına işaret eden Recep Ekinci “İzoflavan vücutta kanser oluşumunu önleyen bir maddedir.  Var olan kanser hücrelerinin gelişip çoğalmasını (gelişimini) önler. Bileşenindeki doymamış yağ aitleri sayesinde, kötü kolesterolü düşürür, kalp sağlığını korur, özellikle damarlarda iltihaplanmayı önleyerek, damar sağlığını korur ve kalp krizini önler. İçerisindeki B1 vitamini sayesinde beyin işlevini sağlıklı kılarak, hafızayı güçlendirir. B12 vitamini ve folik asit kandaki Homosistein değerlerini dengeleyerek kalp ve beyin damarlarına (homositein’in) zarar vermesini önlemekte, kan damarlarının daha sağlıklı işlev yapmasını sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

 

Ekinci, barbunya bileşenindeki B1, B6, B9, B12 vitaminleri ve folikasitin beyinde bulunan tau ve amiloid proteinlerinin, fosfor ile birleşerek (birikerek) alzheimer gibi nörolojik hastalılara sebep oluşlarını önlediğini aktararak şunları kaydetti: “Barbunya bileşenindeki CREB proteini Alzheimer’i önlemekle beraber bellek ve hafızayı güçlendiriyor. Folat; DNA’ın sağlıklı gelişmesini sağlar DNA telomar halkacıklarının ömrünü (insan ömrünü) uzatır. Ciltte leke ve sivilce oluşumunu önler. Kemik ve tırnak sağlığını korur. Barbunya hem taze hem de kurutulmuş olarak yenebilen baklagillerden. Barbunyanın kuru fasulyeden en önemli özelliği taze olanlarında, kurusu kadar vitamin ve mineral ihtiva etmesidir. Barbunya her ne kadar kuru olarak yemeklerde kullanılsa da; tazesi difriz derin dondurucuda muhafaza edilerek, kış aylarında yemeğinin yapılması (tavsiye edilmektedir) insan sağlığına daha çok faydası olmaktadır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Herbalist, Ekinci, “Barbunya,, Sağlık, Merkezi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı