ugur okullari - destop
Haber Detayı
20 Ekim 2019 - Pazar 19:53
 
“Her sekiz kadından biri meme kanseri”
İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, ‘1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti.
Sağlık Haberi
 “Her sekiz kadından biri meme kanseri”

Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şubesi Üyelerinin katılımıyla, İskenderun Gelişim Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda; sekizde bir oran ile kadınlarda en yaygın görülen kanser tipinin meme kanseri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, 20 yaşından sonra her kadının meme taraması yaptırması gerektiğini ifade etti.

“MEME KANSERİ

ÇAĞIN EN YAYGIN HASTALIĞI”

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nursal, meme kanserinin, kadınlarda görülen en yaygın kanser ve çoğunlukla memenin süt üreten dokusundan kaynaklandığını vurgulayarak “Her sekiz kadından biri, meme kanserine yakalanmaktadır. Bu oranı değiştirme şansımız olmadığı için de, erken tanı çok önemli. El ile hissedilen kitle, meme derisi veya başında çekilme, deride kalınlaşma, kanlı meme başı akıntısı başlıca kanser belirtileridir” dedi.

Birinci derece kadın akrabalarında meme kanseri olması, erken yaşta adet görme, geç menopoz, doğum yapmama, emzirmeme, sekizde bir oran riskini daha da arttırdığını hatırlatan Prof. Dr. Nursay, erken tanıyla meme kanserine yakalanması halinde tedavide başarı şansının yüzde 95’in üzerinde olduğunu vurguladı.

Erken tanı için; doktor muayenesi ve 40 yaşından sonra mamografinin önemine işaret eden Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, “Hiçbir şikâyet olmasa bile 16 yaşından itibaren, adet kanaması bittikten üç ile beş gün sonra kendi kendine muayene ve 20 yaşından sonra her sene doktor muayenesi, 40 yaşından sonra her sene mamografiyi önermekteyiz. Kendi kendine muayene; aydınlık bir odada, ayna karşısında sadece parmak uçları ile çok bastırmadan yapılır. Meme başı dâhil, tüm meme dokusu dairesel hareketler ile değerlendirilir. Ayrıca koltuk altını da kontrol etmek gerekir. Amacımız; erken dönemde kanseri yakalayabilmektir. Böylece tedavi etme şansımız artmaktadır” diye konuştu.

“BİYOPSİ KANSERE NEDEN OLMAZ”

Biyopsi veya kitleye yapılacak herhangi bir işlemin, kansere yol açmayacağını ve kanserse de yayılmasına neden olmayacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, “Meme kanserinde tanı, biyopsi ile konur. İğne biyopsisi, en çok tercih ettiğimiz yöntemdir. Herhangi bir kitleye biyopsi yapılması, muayene edilmesi o kitleyi kansere çevirmez. Ya da kanserse bile yayılmasına neden olmaz. Sırf ya bir şey çıkarsa korkusuyla doktor ve düzenli muayenelerden kaçmayın” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal, konuşmanın ardından katılımcıların sorularını yanıtladı ve katılımcılara karanfil takdim etti. Türk Kadınlar Birliği İskenderun Şube Başkanı Canan Gencer de düzenlenen programdan ötürü Gelişim Hastanesi’ne ve Prof. Dr. Tarık Zafer Nursal’a teşekkürlerini sundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “Her, sekiz, kadından, biri, meme, kanseri”,
Yorumlar
Haber Yazılımı