SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 10:24
 
HBB Haymaçınar'daki anıt çınarı restore etti
Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Haymapınar yaylasına adını veren, yıldırım düşmesi sonucu zarar gören asırlık anıt çınar, Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmasıyla hem korundu, hem de güzel görünüme kavuşturuldu.
- Haberi
HBB Haymaçınar'daki anıt çınarı restore etti

İskenderun.ogr ekibi tarafından gündeme taşınan asırlık anıt çınar için Hatay Büyükşehir Belediyesi anında harekete geçti. Gelecek nesillerin daha yeşil ve sağlıklı alanlarda yaşaması için çalışan HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri İskenderun’daki asırlık çınarı restore etti.

 

HBB ekipleri, Sarıseki Mahallesi Haymaçınar Yaylası’nda bulunan ve 900 ile 1000 yaşları arasında olduğu tahmin edilen çınar ağacına müdahalede bulunarak koruma altına aldı.

 

HBB Ziraat Mühendisi Onur Yıldız, uzun yıllar içerisinde ağacın gövdesinde oluşan kovuğa hastalık ve zararlılara karşı ilaçlama yaptıklarını belirterek “Ardından dış etkenlerden oluşabilecek zararlılara karşı telleme sistemi ve özel bir macunla gövdede oluşmuş açıklıkları kapatarak restore işlerini tamamladık. Hedefimiz asırlık çınarlarımızın gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HBB, Haymaçınar'daki, anıt, çınarı, restore, etti,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı