kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:55
 
Hayat Eve Sığdı, Dev Uçurtma Yaptılar
Hatay’ın İskenderun ilçesinde covid-19 salgını döneminde ‘evde kal’ çağrılarının uçurtma yapımına yönelttiği vatandaşlar arasında rekabet, kentin en büyük dev uçurtmasını yaptırdı.
Yaşam Haberi
Hayat Eve Sığdı, Dev Uçurtma Yaptılar

Coronavirüsü günlerinde ‘Hayat eve sığar’ sloganına uyan vatandaşları Baharın en büyük keyiflerinden uçurtma yapımını yöneltti. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde vatandaşları damlardan, çatılardan uçurtma uçurarak hem gökyüzünü şenlendirdi, hem de dışarı çıkmadan zaman geçirirken, çocuklarıyla birlikte bu keyfi yaşamaya başlandı. Bu arada sosyal medya üzerinden iletişimler de uçurma yapımı konusunda da tatlı bir rekabeti getirince, özellikle gençler bu işe ciddi zaman ayırarak, uçurma şekillerinden, boyutuna kadar sınırları zorladılar.

 

İskenderun Gültepe Mahallesinde 5 metre büyüklükte uçurtma yapıldığını duyan (Sakıt) Suçıkağı Mahalle sakinleri rekabeti öyle bir büyüttü ki, 15 kişilik bir ekip kuruldu. Hatay’da sokağa çıkma kısıtlamasının kalktığı hafta, 3 gün yoğun bir çalışma sonucu, tek parça çıta uzunluğu 6 metre olunca, iki tahta parçasını bir birlerine montajlayarak dev uçurtma tamamlandı.

 

Hafta sonu geldiğinde ise uçurtmanın uçurulacağı alana hareket ettiler. 12 Metrelik dev uçurtma, uçuş alanına götürmek için de pikap kiralandı ve araca da güçlükle yüklendi. Amanosların eteklerinde üzerinde Türk Bayrağı bulunan dev uçurma için dört bir koldan hazırlıklar yapıldı ve ilk deneme gerçekleştirildi.

 

Güçlükle uçurulmaya çalışılan uçurtma bir süre havalanıp yere çakıldı ve taşıyıcı ipinin kopması ile heyecanlı anlar yaşandı. Uçurtmanın büyüklüğüne göre ipinin ince kaldığına dikkat çeken Yusuf Balkaya ve Fuat Gökalp, “Çok emek harcayarak büyük bir uçurtma yaptık. İnşallah uçurturuz dedik. Rüzgar tam geliyor, kaldıracağımız zaman kesiliyor. Kesik kesik gelmesinin yanı sıra bağladığımız iki kat ip de ince kaldı biraz uçuyor, sonra ipte kopuyor. Yerden havalandırmayı başardık ancak, istediğimiz gibi tam uçuramadık. Kontrol edip destek vererek tekrar getirip uçuracağız” dediler

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayat, Eve, Sığdı,, Dev, Uçurtma, Yaptılar,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı