kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 18:53
 
Hataylı balıkçı Samandağ’dan ‘Vira Bismillah’ dedi…
Hatay’ın Samandağ Çevlik Balıkçı Barınağında 2021-2022 yılı su ürünleri av sezonu açılışı dolayısıyla düzenlenen törende kurdele kesilerek ‘vira bismillah’ denilip tekneler mavi sulara yol aldı.
Yaşam Haberi
Hataylı balıkçı Samandağ’dan ‘Vira Bismillah’ dedi…

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği'nin desteklediği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde tören gerçekleştirildi.

 

Törene Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, İMEAK DTO İskenderun Şubesi Meclis Başkanı Adnan Yener, ASHİB Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz, İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, İMEAK DTO İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Akgünlü, Ümit Özdemir, Meclis Üyesi Bekir Şengül, Aydın Antakyalıoğlu, Şube Müdürü Ahmet Taştekin ve Hatay Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen katıldı.

              

İskenderun Körfezinin önemine dikkat çeken İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu “Denizlerin korunması, su ürünlerinin korunması ve balık avcılığında sürdürebilirliğin sağlanması amacıyla uygulanan balık avcılık sezonu yasağı bugün itibariyle son bulmuştur. Özellikle coronavirüs (covid-19) salgınını geçirdiğimiz bu günlerde çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının, bağışıklık sistemlerinin korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerini, halkımızın bol bol tüketmesi arzuluyoruz. Hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmeyi diliyorum” dedi.

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu da şube olarak Samandağ'dan Karataş'a İskenderun Körfezinde faaliyette bulunan balıkçıların da sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

 

İskenderun Körfezi deniz canlıları için zengin bir yumurtlama alanına sahip olduğunun altını çizen Kemal Kutlu “Özelikle karides ve dip balıkçılığında, İskenderun Körfezi ülkenin genel balıkçılığında önemli bir yeri var. Bunun için özenle korumamız gereken bir bölgedir. Ayrıca, İskenderun Körfezinin ılıman yapısı kafes balıkçılığı için elverişlidir. Körfezi kirleten Evsel atıklar, fabrikalar, limanlar gibi çok fazla unsur var. Tüm bu olumsuzluklara rağmen dip akıntıları sayesinde körfezimiz kısmen temiz kalmaktadır. Körfezimizin daha da temiz kalması ve gelecek nesillere temiz deniz bırakabilmek adına İMEAK Deniz Ticaret Odası olarak İskenderun Teknik Üniversitesi ile ortak projeler yürütmekte akademisyenlerimize destek olmaktayız. İskenderun Körfezindeki balık çeşitliliği ve verimliliğinin arttırılması amacıyla İskenderun Teknik Üniversite ile birlikte resif çalışmaları, yerli balıkların ve yabancı türlerin izlenmesi projelerini sürdürmekteyiz” şeklinde konuştu.

               Denizleri temiz tutmanın önemi ve küçük balıkların avlanmasının sakıncalarına dikkat çekilen törende konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek sezona “Vira Bismillah” denildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hataylı, balıkçı, Samandağ’dan, ‘Vira, Bismillah’, dedi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı