Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 15:14
 
Hataylı Akıncı’ya seslendi: “ÖZÜR DİLE!”
İngiliz gazetesine, “ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” sözleriyle Hatay’ı ayağa kaldıran KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya “ÖZÜR DİLE!” çağrısı yapıldı.
Siyaset Haberi
Hataylı Akıncı’ya seslendi: “ÖZÜR DİLE!”

Akıncı’ya topyekun tepki gösteren Hataylılar adına konuşan milletvekilleri, “Tayfur Sökmen Hataylıların sevgisini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün iltifatlarını kazanmış bir Kuvvayı Milliye kahramanıdır. Akıncı’yı talihsiz sözlerinden dolayı büyük Türk Milleti ve Hatay halkından özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

 

Hatay Devleti’nin ilk meclis toplantısının yapıldığı tarihi Hatay Valiliği Binası önünde başta Kıbrıs Gazileri olmak üzere, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya gelen Hatay’ın Ak Parti, CHP ve MHP milletvekilleri, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya seslenerek, Türkiye’den ve Hatay halkından özür dilemeye çağırdılar.

 

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bir İngiliz gazetesine yaptığı esef verici açıklamaların, sorunlu zihniyetini ve skandal tutumunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

 

HATAYLILAR DERİNDEN YARALANDI

Yayman şunları kaydetti: “KKTC’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’ye bağlanma ihtimalini korkunç olarak nitelendiren ve Milli Mücadele kahramanı Tayfur Sökmen beyi hedef alarak, ikinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım diye diye talihsiz bir açıklama yapan Akıncı’nın Hatayı ve Hataylıları derinden yaralayan bu sözleri Hatay’ın evlatları olarak asla kabul etmiyoruz. Bu sözler her şeyden önce büyük kahraman Rauf Denktaş’ın kemiklerini sızlatmış ve ruhunu incitmiştir.”

 

MİLLETİMİZİN Mİ, YOKSA EMPERYALİSTLERİN Mİ YAYINDA MISINIZ?

Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bu insanın sözleri başta Hataylılar olmak üzere aziz milleti derinden üzdüğünü ve yaraladığını sözlerine ekleyen Yayman “Tayfur Sökmen milli kahramandır Tayfur Sökmen’in adı tarihe ve aziz milletimizin kalbine yazılmıştır. Onun mücadelesi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve milletimizin mücadelesidir. Tayfur Sökmen Hatay’dır, Hatay’da Tayfur Sökmen’dir. Sayın Mustafa Akıncı Türk milletinin mi, emperyalist işgalcilerin mi yanındasınız? Lütfen açıklayın öğrenelim” dedi.

 

ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUZ

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de şöyle konuştu: “Dedelerimiz Tayfur Sökmen’in liderliğinde Fransız işgalcilerine karşı kurtuluş mücadelesi vererek şehrimizi esaretten kurtarmıştır. Dedelerimiz daha sonra bağımsız bir devlet kurup kendi meclisini ve Cumhurbaşkanını seçmiştir. Kurulan Hatay Meclisi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağlanma kararı almıştır. Bizler Hataylılar olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir parçası olmaktan gurur ve şeref duyuyoruz. Asıl korkunç olacak olan Akıncı’nın ifadesinin tersine Hatay’ın anavatana kavuşmayıp sömürge bir devlet olup emperyalist devletler tarafından yutulmasıydı. Çok şükür atalarımız buna izin vermedi. Akıncı’yı talihsiz sözlerinden dolayı büyük Türk Milleti ve Hatay halkından özür dilemeye davet ediyoruz. Tayfur Sökmen Hataylıların sevgisini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün iltifatlarını kazanmış bir Kuvvayı Milliye kahramanıdır. Tayfur Sökmen’e hakaret Kıbrıs Türkünü yok almaktan kurtaran Rauf Denktaş’a hakarettir…”

 

BÜYÜK ONUR DUYUYORUZ

MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da bugün seçilmiş tüm milletvekilleri, belediyle başkanları ve aynı zamanda sivil toplum örgütü temsilcileriyle, Hatay’ın kurucu değerlere ve devlete karşı yapılan skandal açıklamalara karşılık vermek için burada toplandıklarını söyledi.

 

DEVLETİMİZ VE BAYRAĞIMIZ NAMUSUMUZDUR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ay yıldızlı bayrağın namus olduğunun altını çizen Kaşıkçı “Kıbrıs Türklüğünün hak ve çıkarları, varlık ve bağımsızlık değerleri uğruna hayatları pahasına mücadele eden başta Cumhurbaşkanımız sayın Rauf Denktaş olmak üzere bütün şehitlerimize ve ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Burada bulunan vaktiyle Kıbrıs Türkünün canını, namusunu korumak için seve seve Barış Harekatı’na katılan, bu günde her türlü görev hazır olan gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

“Bu sözlerin Kıbrıs Türklerine, şehitlerimize, Türkiye’ye ve aziz milletimizin tarih boyunca yapmış olduğu fedakar mücadeleye saygısızlık olduğunu belirtmek istiyoruz. Hatay nasıl ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi meselesiydi ve O’nu hiçbir emperyal güce ezdirmedi ve teslim etmediyse Kıbrıs Türklüğü ve Kıbrıs Davası da Türk Milleti’nin şahsi meselesidir. Aziz milletimiz onu hiçbir zaman emperyalist güce teslim etmeyecektir” şeklide konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hataylı, Akıncı’ya, seslendi:, “ÖZÜR, DİLE!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı