Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 14:34
 
Hatay tarımına can verecek tünel incelendi…
Hatay’ın Reyhanlı barajına yıllık 239 milyon metreküp su aktaracak olan, DSİ’nin inşa ettiği karasu tünelini inceleyen AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, projenin ova tarımına can vereceğini söyledi.
Yaşam Haberi
 Hatay tarımına can verecek tünel incelendi…

DSİ Adana Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Hatay AK Parti il başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan Kaymakamı Mahmut Arslanhan, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Belen, Defne ziraat Odası Başkanları ve çiftçilerin katılımıyla toplantı yapıldı. Kırıkhan Belediyesi Gülşah Güler sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantı sonrası heyet T2 tünelinde incelemelerde bulundu.

 

AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Karasu Nehri’nden alınan yıllık 239 milyon m³ suyu aktararak Reyhanlı Barajı’na saniyede 50 metreküp suyun derivasyonunu sağlayacak olan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı inşaat alanı gezildi, DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta’dan bilgi alındı.

 

KARASU TÜNELİ HIZLA İLERLİYOR.

Hatay için hayati öneme sahip projeyi yakından takip ettiklerini belirten Milletvekili Yayman “Reyhanlı Barajı rezervuarında depolanacak su Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçelerinde 478 bin 210 dekarı cazibeli, 106 bin 430 dekarı pompajla olmak üzere toplamda 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedefleniyor” dedi.

 

Sulamanın yanı sıra taşkına da faydası olan Reyhanlı Barajın 200.000 dekar alanı taşkından koruyacağına işaret eden Yayman “Ülke ekonomisine yıllık 451 300 000 TL tarımsal gelir artışı ve yaklaşık 52 600 kişiye ilave istihdam sağlayacak. Bu projenin de ana su kaynağını da oluşturan “Reyhanlı Barajı” 03 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı canlı bağlantı ile açılmıştı. Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı Karasu Nehri üzerine kurulacak olan regülatör yapısı ve 36 km iletim kanalı vasıtasıyla Reyhanlı Barajının ana su kaynağını oluşturmaktadır. Reyhanlı Barajında suyun depolanması ve taşkınların önlenmesi adına Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

 

DEVASA PROJE

DSİ Bölge Müdürü Balta ise kış aylarında gelen taşkın sularının kontrollü bir şekilde devre edilerek Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacağının altını çizerek “Yıllık 239 hm3 su Reyhan Barajı rezervuarına aktarılması ve depolanan sular ile Hatay’da Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu’da 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir. Yapımı tamamlanarak hizmete alınan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü Ve Derivasyon Kanalı ile birlikte Amik Ovasında 200 000 dekar arazinin taşkından korunması da sağlanacaktır. Karasu Kanalı Projesi Kapsamında: 1 adet regülatör, 30.728 m Ana İletim Kanalı (50m3/s Kapasiteli), Toplamda 3.402 m Tünel (T1 Tüneli= 1373m, T2 Tüneli= 2029 m), 5 Adet Galeri Yapısı ( Toplam= 2083 m), 40 Adet çeşitli sanat yapıları bulunmaktadır. Bugün itibari ile Proje’de fiziki gerçekleşme 24’e ulaşmıştır. Proje kapsamında: 5.808 m Ana İletim kanalı kazısı, T2 Tünelimizde 1.140 m ilerleme, T1 tünelinde giriş ve çıkış portal kazıları ve destekleme çalışmaları tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Hatay, tarımına, can, verecek, tünel, incelendi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı