ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 17:11
 
Hatay Sarı ipek kozası Ahlat’ta görücüye çıktı
Hatay’ın Defne ilçesinde Belediye bünyesindeki koza evinde unutulmaya yüz tutmuş sarı koza üretimini yeniden ipekçiliğe kazandıran Tülay Karaali Genç Bitlis Ahlat’ta açtıkları stantta ilgi odağı haline geldi.
Kültür Haberi
Hatay Sarı ipek kozası Ahlat’ta görücüye çıktı

Türkiye'nin değişik illerinde unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarını yaşatan devlet sanatçıları, Malazgirt Zaferi'nin 948. yıl dönümü etkinlikleri için geldikleri Bitlis'in Ahlat ilçesinde, sanatlarının inceliklerini vatandaşlara anlattı. Çarho mevkiindeki 400 dönümlük alanda kurulan kıl çadırlarda sanatlarını icra eden yaklaşık 50 ilden devlet sanatçısı, yörelerine has ürünleri yaparak vatandaşların beğenisine sundu. Stantları gezen vatandaşlar, eserler ve yapım teknikleri hakkında sanatçılardan bilgi aldı, fotoğraf çektirdi.

Hatay’ın Defne Belediyesi Koza Evi İpek Böcekçiliği ve Dokumacılığı Eğitim Merkezi ipek böceği yetiştiriciliği eğitmeni Tülay Karaali Genç de yörelerinde 1950’lerden sonra çeşitli nedenlerle yok olan sarı ipek koza ile ipek böcekçiliğini tanıtma imkanı buldu.

Tülay Karaali Genç, ipek böçekçiliği ve dokumacılığı ziyaretçilerin de ilgi odağı oldu ve Standı Kültür Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun ile Bitlis Valisi Oktay Çağatay ziyaret etti bilgiler aldılar.

Tülay Karaali Genç, standı ayrıca Mısırlı öğrencilerin de ziyaret ettiğini belirterek ipek böceği, kozası ve dokuma konusunda anlattıklarını büyük bir merakla dinlediklerini, bol bol da fotoğraf çektirdiklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay, Sarı, ipek, kozası, Ahlat’ta, görücüye, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı