Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:29
 
“Hatay Milli Park'ı hak ediyor”
Hatay, Türkiye'de birden fazla biyocoğrafik bölgenin türlerini de barındırmanın avantajıyla (Sibirya, İran-Turan, Akdeniz ve Çöl elemanları) tartışmasız Türkiye'nin biyoçeşitlilik lideri konumunda olduğu bildirildi.
Yaşam Haberi
“Hatay Milli Park'ı hak ediyor”

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç yaptığı yazılı açıklamada bu kadar biyolojik çeşitliliği bünyesinde barındıran Hatay’ın, aynı zamanda "korunan alan fakiri" bir il olduğuna dikkat çekti.

Öğünç biyolojik çeşitliliğin korunması, nesli tehlike altında türlerin çoğalması, korunması nedeniyle diğer türlere de sığınak olarak vazife görmesi için acilen Hatay'da korunan alanların oluşturulması ve bölgede yaşayan halkın hayatını zorlaştırmayacak, onlara mümkünse minik gelir kaynakları yaratacak bir yönetim planı ile idare edilmesi de bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği koordinatörlüğü ve DKMP Hatay Şube Müdürlüğünün desteği ile bu konuya teknik destek oluşturacak ilk çalışmaların tamamlandığı ve rapor olarak Hatay'da ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sunulmaya başlandığı kaydeden Abdullah Öğünç “İlk korunan alan olarak ‘Hatay Dağ Ceylanı'nın yaşam alanı’ merkezli, kurutulan ‘Amik Gölü'nün son kalıntısı Gölbaşı Gölü'nü’ de içine alan, Türkiye için barındırdığı lav tünelleri, lav tüpleri ve lav mağaraları ile ön plana çıkan Hassa'nın güneyindeki ‘Leçelik Alanı’ da kapsayan bir plan hazırlandı, sivil toplum kuruluşları, yerel ve merkezi yönetimi temsil eden mercilerin tartışmasına açıldı. Çalışmaları Hatay Tabiatı Koruma Derneği Bilim Danışma Kurulu Üyesi Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Sözen başkanlığında kalabalık bir bilim ekibi tarafından tamamlanan öneri ile bölgede yaşayan Hatay Dağ ceylanı, Çizgili sırtlan, Saz kedisi, Yaban kedisi, Kızıl tilki, Çakal, Kaya sansarı, Alacasansar, Gelincik, Su samuru, Kuyruksüren, Oklu kirpi, Yabani tavşan, Kurt, Porsuk, Kayalık gerbili, Çölfaresi, Kayalık faresi, Sarı evfaresi, Beyazdişli böcekçil, Tarlafaresi, Filistin Körfaresi, Koca engerek, Tosbağa, Çizgili su kaplumbağası, Hatay kertenkelesi, Kayseri kertenkelesi, Dikenli keler, Bozkır keleri, Bukalemun varlığı arazide kurulan fotokapanlarla ve gözlemlerle teyit edildi” diye konuştu.

Öğünç ayrıca Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Korkmaz başkanlığında yürütülen çalışmalarla da Leçelik Alanda bulunan ve binlerce yıl öncesinde yerleşim yeri olarak kullanılan 400 000- 1 200 000 yıl önce oluşan genç volkanik alandaki bozulmamış haldeki lav tünelleri ile volkanik mağaraların bilim camiasının ve kamuoyunun dikkatine arz edildiğine vurgu yaptı.

Haritada belirtilen alanda oluşturulması planlanan milli park ile Hatay bir değerini daha koruma altına almış olacağını belirten Öğünç, “Kendi imkanlarımızla finanse ettiğimiz ve DKMP Hatay Şube Müdürlüğü lojistik desteği ile gerçekleşen ön çalışma için her bir türü ayrı ayrı milli park oluşturulmasına yetecek sebebi olan ilimizde onlarca türü barındıran bölgesi için acil ve ivedi olarak korunan alan ilan edilmesi hususunda kamuoyu, yerel ve merkezi yönetim desteğine ihtiyacımız var. Hatay bu fırsatı kaçırmamalı dedi.

Öğünç, halen DKMP Hatay Dağ Ceylanı Üretim İstasyonu, MKÜ Deniz Kaplumbağaları İlkyardım Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ve Yaban Hayvanları İlkyardım ve Kurtarma Merkezine ev sahipliği yapan Hatay'ın bu konuda üzerine düşeni şimdiye kadar yaptığını ve Milli Park ya da başka bir statü ile önerilen bölgenin korunan alan ilanının daha da gecikmemesi için sivil toplum örgütü olarak gerekeni yaptıklarını ve bundan sonra da gerek yerel gerekse de Ankara'da bakanlık nezdinde tüm girişimlerin yapılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hatay, Milli, Park'ı, hak, ediyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı