Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 14:24
 
Hatay’ın 370’inci türü Balık Baykuşu kayda girdi ve öldü!
Hatay’ın 370’ici tür olarak kaydedilen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi rehabilitasyon merkezinde tedavi altına alınan Balık Baykuşu’nun yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi.
Yaşam Haberi
Hatay’ın 370’inci türü Balık Baykuşu kayda girdi ve öldü!

Samandağ Yaylica kırsalında bir ihbar üzerine yaralı olarak bulunan ve yörede yaşadığı görüntülenen Balık Baykuşu’nun Hatay’da 370’inci tür olarak kaydedilmesi kuş gözlemcileri, doğaseverleri heyecanlandırmıştı.

Türkiye'deki kuş gözlemcileri için rüya türlerden biri olarak tabir edilen Balık Baykuşunun çok nadir bir tür olduğu ve kalmadığı sanılan bir süreçte keşfedilmesi insanları Türkiye doğası adına umutlandırıp çok mutlu ettiğine işaret edilmişti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi rehabilitasyon merkezinden gelen bir haber bu heyecanı öfkeye dönüştürdü. 370’inci tür olarak kayda geçen Balık Baykuşu tedavisi sürdürülen Merkezde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirildi.

Türkiye ve bölge doğal yaşamı için çok önemli bir veri olarak kaydedilen, aynı zamanda ilk kez görüntülenen Balık Baykuşunun ölümüyle ilgili Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç “Çok üzgünüm çok! Cümle kurarken bile o kadar zorlanıyor ve öfke doluyum ki, eline tüfek alıp her önüne çıkan canlıyı öldürme içgüdüsü ile hareket eden insanımsılara anlatamam” dedi.

Öğünç, Hatay ilinin kuş tür listesine 370. sıradan dahil olan, Türkiye’de de nesli tehdit altında bulunan son derece dar yayılışlı Balık Baykuşu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi rehabilitasyon merkezinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını duyurdu.

KAÇAK AV KURBANI!

Kuşun ihbarını aldıkları olay yerine hızlı bir şekilde intikal eden DKMP Hatay Şube ekibinin ve SubaşıKuş Kelebek ve Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan’ın çabalarının ne yazık ki yetersiz kaldığını kaydeden Öğünç “Vücudunda av yaraları bulunan bu nadir canlı kaçak ava kurban gitti. Bu örnek Kaçak av ve doğa koruma konusunda ne kadar yol almamız gerektiğini tekrar çok acı bir şekilde göstermiştir. Hepimizin bu konuda duyarlı olmamız gerekmekte, bu konuda çok ciddi adımlar atmamız gerekmektedir. Ya hep birlikte koruyacağız, ya da çocuklarımıza hiç bir şey bırakmamanın utancını yaşayacağız. Doğa hepimizin” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’ın, 370’inci, türü, Balık, Baykuşu, kayda, girdi, ve, öldü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı