Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 12:21
 
Hatay’ı Mobilya’da markalaştıracak proje…
Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hüseyin Doğru, 10 bin istihdam, 500 milyon dolarlık ihracat hedefleyen ve sektörde Hatay’ı markalaştıracak sitenin Eylül ayında yapılacak açılışına Cumhurbaşkanını davet ettiklerini duyurdu.
Ekonomi Haberi
Hatay’ı Mobilya’da markalaştıracak proje…

Son yıllarda Türkiye ve dünya pazarında önemli isim yapan, köklü bir geçmişe sahip Antakya’da 100 firmanın bir araya gelerek kurduğu Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Hatay’ı sektörün önemli aktörleri haline getirmesi bekleniyor.

 

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hüseyin Doğru, sitenin tamamlanma aşamasına geldiğine dikkat çekerek “Geçen hafta Sanayi Bakanımız ile görüşmemize istinaden Eylül ayı içerisinde resmi açılışımızı planladık. Sayın Cumhurbaşkanımızı da inşallah açılışımıza getirmek için Sayın bakanımızdan en azından ricacı olması için talepte bulunduk” dedi.

 

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde şu an 100 mobilya fabrikasının mevcut olduğunu belirten Başkan Doğru “Şu anda 30’u aktif üretim yapıyor. Bu ay sonu veya önümüzdeki ay içerisinde 100 firmamızın üretime başlamasını planlamaktayız. Tamamlandığı zaman yaklaşık 10 bin istihdam, ayrıca Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza verdiğimiz sözle, 500 milyon dolar ihracata ulaşma hedeflerimiz var. Aslında mobilya sektörü Hatay açısından önemli, çünkü köklü bir geçmişe sahibiz. Sektörü daha da ileri götürebilmek adına mevcut olan üretim alanlarına geçtikten sonra kapasitemizi ve ürün anlamında da firmalarımız için katma değerli ürün üretebilmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

 

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinin Türkiye, Hatay ve sektör için için çok önem bir proje olduğunun altını çizen Başkan Doğru “Üretim tesislerimizin yanı sıra sosyal tesis, yeşil alanlarımız,  güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kreş alanımız ve spor tesisimiz bulunuyor. Yani tam anlamıyla yaşayan bir site haline getirmeyi planlıyoruz. Sadece fabrika alanlarından ziyade sosyal tesis alanlarıyla da fabrikalardan, organizelerden ve sanayi sitelerinden biraz daha farklılaştırmaya çalışıyoruz 10 bin çalışan hedefimiz vardı.10 bin ağaç dikimi yapıyoruz. Buradaki her çalışanımızın bir ağacı olsun istiyoruz. Harici olarak tüm çatılarımızda ve tüm binalarımızın önlerine ay yıldızımızı Türk bayrağımızı yerleştirdik. Milli birlik ve beraberliğimizin göstergesi olarak projemizin başarıya ulaşmasındaki en büyük etkenimiz birlik içerisinde tüm aktörlerin bir araya gelmesiyle ancak ulaşabildik” şeklinde konuştu.

 

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde yapmayı planladıkları tasarım merkezine de değinen Başkan Doğru şöyle devam etti: Mobilya imalatında en önemli şey tasarımdır. Çok ürün üretmekten ziyade, katma değerli ürün üretmeyi hedeflemekteyiz. Avrupa ve Amerika pazarına ulaşabilmeyi, oraya uygun nitelikte ve uygun tasarımlarda ürün üretebilmek için üyelerimize ve mevcut olan fabrikalarımıza aynı zamanda destek olabilmek ve burada bilgi birikim anlamında tasarım merkezimizi diğer sosyal tesislerin hizmet etmesi için elimizden geldiği kadar mücadele ediyoruz. Bakanlığımızın vizyon projesi olarak yayınladığı bu proje, Türkiye’de kendi alanı içerisinde ilkleri getirdi. Sanayi siteleri içerisinde metrekarelerdeki genişlik anlamında organize sanayi sitesi değiliz aslında. Küçük sanayi sitesi dediğimiz ihtisas sanayi sitesiyiz. Sadece mobilya imalatının gerçekleştirildiği bir siteyiz. En ufak fabrika tipimiz zeminde 1500 metrekare iki kat olarak planlandı. Yani en ufağı 3 bin M2, ikinci tip fabrikamız zeminde 2250, toplamda 4500 M2, üçüncü tip fabrikamız ise zeminde 3 bin, toplamda 6 bin M2 bir alana ulaşmaktadır. Bundan sonraki aşamalarda projemizi burada bırakmayıp daha da genişletip, büyüterek hem sektörümüze hem şehrimize hem de ülkemize daha faydalı olmak için elimizden geldiği kadar mücadele etmeye devam edeceğiz”

Üreticiler arasında ahşap işlemeciliği konusunda çok iyi firmaların bulunduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Doğru “Burada zigon sehpa imalatında Türkiye’de ve dünyada da iyi bir noktadayız. Çok çeşitli ve çok adetli üretim yapan firmalarımız mevcut. Modern koltuk, yemek ve ev mobilyası, yatak odası ve kapı, mutfak üreten firmalarımız mevcut. Bu noktada firmalarımız yurtdışında başta Ortadoğu olmak üzere Türki Cumhuriyetleri, Avrupa ihracatlarını gerçekleştirmekte. Afrika ülkelerine şu anda yeni yeni açılmaktayız. Yeni olarak Amerika ve Orta Asya pazarı hedefimiz olan pazarlar arasında. Hindistan, Çin gibi bölgelerde satış yapabilmek için bu bölgedeki fuarlara ziyaretçi olmak yerine stant açarak ürün tanıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’ı, Mobilya’da, markalaştıracak, proje…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı