ugur okullari - destop
Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 18:57
 
Hatay Doğalgaz ve Petrol Zengini
İSTE öğretim üyesi Prof. Dr. Ergül Yaşar Arsuz’un Kurtbağı bölgesindeki yanan taşların en az 150 yıldır anlatıla geldiğine işaret ederek Hatay’ın zengin doğalgaz ve petrol rezervine sahip olduğunu söyledi.
Yaşam Haberi
Hatay Doğalgaz ve Petrol Zengini

İSTE (İskenderun Teknik Üniversitesi) Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ergül Yaşar Kurtbağı bölgesinde çıkan gazın uzun yıllardan beri yandığını ifade ederek “Babamın babasının anlattığını kulak dolgunluğu olarak dinlemiştim. 150 yıldır yandığını bu bilgiler ile biliyorum” dedi.

 

1986 yılında jeoloji mühendisi olduğu zaman yolu dahi olmayan bölgeye traktörle gittiklerini ve incelemelerde bulunduklarını aktaran Prof. Dr. Yaşar “Jeolojik çalışmalara baktığımızda Hatay bölgesinin birçok bölgesinde petrol ve doğalgaz sızıntısı olduğunu görüyoruz. Kurtbağı bölgesinden Fay hattı boyunca takip ettiğimizde gaz çıkışının olduğu güneybatı yönüyle kuzeydoğuya doğru kırık hattını takip ettiğimizde sadece bir noktada değil dere olduğu bölge ve üst tarafta dağılgan şekilde çıkıyor” diye konuştu.

Halkın ‘yanar taş’ dediği yerde sekiz noktada gaz çıktığı, sürekli alev aldığının görüldüğüne değinen Prof. Dr. Yaşar “Biz o zamandan doğalgaz olduğunu tespit ettik, yetkili makamlar bildirdik. Bilimsel çalışmalar makalelerimiz oldu. Şunu öneriyoruz bölgede bu doğalgazın kökenini aynı Erzin’de olduğu gibi aynı şekilde Kurtbağı bölgesinde de bir firmanın ruhsatını alarak doğalgaz arama çalışmalarına başlayarak o bölgedeki gazı toplayarak ülke ekonomisine kazandıracak, bunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

 

HATAY PETROL VE DOĞALGAZ ZENGİNİ

İSTE Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ergül Yaşar, yanar taşlarla bilinen Kurtbağı bölgesinin dışında da birçok yerde petrol ve doğalgaz sızıntılarının olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Tek bir noktada yok Dörtyol Erzirn bölgesinde olduğu gibi  Hatay’ın Yayladağ Samandağ Amik ovası aynı zamanda Seldiren taraflarında da petrol ve doğalgaz sızıntıların olduğunu görüyoruz. Yani Hatay bölgesi petrol ve doğalgaz bakımından zengin olan bir bölge, dolayısıyla biz araştırmacıların da bunları araştırarak ülke ekonomisine, insanlığın yararına olacak bir takım çalışmaları yapmalarını istiyoruz.

Kurtbağı bölgesindeki gazın hem turizm açısından değerlendirilmesi hem de ülke ekonomisine kazandırılması noktasında da değerlendirilmesinde büyük fayda olacağını düşünüyorum.”

YANAR TAŞI TURİZME KAZANDIRACAĞIZ

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de, yörede yüz yılı aşkın süredir yanan taşların halk tarafından yoğun ilgi gördüğünü, insanlarda merak uyandırdığını belirterek “Gerekli düzenlemeler ve tanıtımlarla burayı turizme kazandırma çabamız var” dedi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay, Doğalgaz, ve, Petrol, Zengini,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı