tek okulları


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 13:33
 
“Hatay’daki su sorunun sorumlusu DSİ!”
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Hatay’da yaşanan su sorunun sorumlusunun Ak Parti Hükümeti ile DSİ olduğunu öne sürdü.
Siyaset Haberi
“Hatay’daki su sorunun sorumlusu DSİ!”

CHP Milletvekili Güzelmansur, Samandağ ilçesindeki susuzluk, Hatay Büyükşehir Katı atık bertaraf tesisi ve yöreye has biber salçası sorunlarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de en çok vergi ödeyen yedinci il olduğunu dile getirdiği Hatay’ın kamu yatırımlarından en az pay alan yer olduğunu savunan Güzelmansur Samandağ’da yaşanan su sıkıntılarına da dikkat çekerek “Samandağ’da çok ciddi derecede su sıkıntısı yaşanıyor” dedi.

Samandağlınin susuzluk çekmesinin nedeninin DSİ’nin görevini yerine getirmemesinden kaynaklandığını vurgulayan CHP’li Güzelmansur “Samandağ’da Karaçay barajından içme suyu temin edilebilmesi için 6 depo ve terfi merkezi yerlerinin kamulaştırmasını tamamladı. Nisan ayı başlarında DSİ’ye gönderdi. DSİ’nun bu noktada yapması gereken Karaçay isale hattını, ikmal ihalesiyle tamamlamasıdır. Ancak üç ay geçmesine rağmen bu ihaleye çıkılmadı, Samandağ susuzluğa mahkum edildi. Buradan DSİ yetkililerine sesleniyorum: evrakları, her şeyi hazır olan ihaleye çıkmak için ne bekliyorsunuz? Bu ihaleyi tamamlayın, Samandağlıları susuzluktan kurtarın” diye konuştu.

Hatay’da katı atık bertaraf tesisiyle ilgili, Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından mahkeme kararına rağmen ÇED olumlu kararının verilmediğine de değinen Güzelmansur “Aslında olumlu, olumsuz karar verilmiyor, adeta özellikle süreç sürümcenede bırakılıyor. Bu sahaya da durmadan ceza kesiliyor. Çöp sahası dolmuş halde. Bitişikte yer olmasına rağmen, olumlu karar verilmiyor. Burada yetkililerin yaptığı iş milletin yararına değildir. Çevre ve şehircilik Bakanlığı’na sesleniyorum: Hatay Büyükşehir Belediyesi katı atık bertaraf tesisiyle ilgili kararı süründürmekten vazgeçin, biran önce olumlu karar verin” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının iki yıl önce Türk Gıda kodeksi salça ve benzeri ürünler tebliğinde yapılan değişikliğe vurgu yapan Güzelmansur şunları söyledi: “Hatay biber salçası üretimi tehlikeye girdi. Hatay salçası tescillenmesi gereken bir ürünken, tebliğde yapılan bu değişiklikle, üreticinin Hatay salçası üretmesi imkânsız hale getirildi. Çünkü salçaların içerisindeki tuz ve koruyucu oranını değiştiren bu tebliğ, endüstriyel salça düşünülerek yapılmıştır. Geleneksel salça üretiminde de, endüstriyel salça standartlarına uyma beklenmektedir!” şeklinde konuştu.    

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hatay’daki, su, sorunun, sorumlusu, DSİ!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı