Haber Detayı
12 Temmuz 2020 - Pazar 17:25
 
Hatay'da Samandağ-Arsuz yolu açıldı
Hatay’da Samandağ ve Arsuz ilçeleri arasındaki ulaşımı 2.5 saatten, 40 dakikaya düşüren 26 kilometrelik yolun açılışı, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'nın katılımıyla yapıldı.
Yaşam Haberi
Hatay'da Samandağ-Arsuz yolu açıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eşi Hamdiye Soylu’nun babası, kayınpederi, Metin Dinç’in, Samsun'da 81 yaşında vefat etmesi üzerine iptal etmek zorunda kaldığı Hatay’da Samandağ-Arsuz sahil yolu açılış programına katılamadı.

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Çevlik Mahallesi ile Arsuz ilçesine bağlı Kale Mahallesi'ni birbirine bağlayacak olan yolun açılışı İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'nın katılımı ile gerçekleşti. Açılışa Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti ve CHP Hatay milletvekilleri de katıldı.

Açılış töreninde konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı,  Türkiye'nin 2002 yılından bu yana yol konusunda kendini dörde katladığını ifade ederek, “Bunun genel ekonomiye, gelişmişliğe katkısından hepimiz istifade ettik. 2016'dan beri doğu ve Güneydoğu'daki belediyeleri terör örgütünün tasallutundan kurtardıktan sonra oralarda da büyük bir yol hamlesi başlattık. O belediyelerde 10 bin 134 kilometre asfalt, 20 bin 190 kilometre stabilize yol yaptık” dedi.

Samandağ’ın Çevlik ile Arsuz’un Kale mahallelerini birleştiren 26 kilometrelik yolun 93 milyon 559 bin lira maliyeti olduğunu belirten Hatay Valisi Rahmi Doğan da "Çevlik ve Arsuz gibi iki turizm cennetini bir araya getiriyoruz. Dünyanın en uzun sahillerinden biri olan Samandağ sahili 15 kilometre uzunluğunda bir sahil. Burası gerçekten turizm anlamında bir cennet. Burası kapalı bir kutuydu, cennetti. Tek girişi, tek çıkışı olan bir ilçeydi. Ancak bu yol ile birlikte artık Arsuz'la Antakya'yla, Türkiye ile entegre olan birleşen bir ilçe haline gelmiş oldu” diye konuştu.

Vali Doğan, iki ilçe arasındaki 2 buçuk saatlik mesafenin bu yolun yapılmasından sonra 40 dakikaya indiğini, 93 milyon 559 bin liralık maliyetin de neredeyse tamamına yakınının İçişleri Bakanlığı bütçesinden tamamladığını söyledi.

Bakan Yardımcısı Çataklı ile törene katılan protokol birlikte kurdele kesimi yaparak yolun açılışını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay'da, Samandağ-Arsuz, yolu, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı