Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 16:26
 
Hatay’da Pelikan göçü şöleni…
Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibariyle göçmen kuşlar için önemli bir göç rotası, sonbaharla birlikte kuzeyden güneye güç yoğun olarak sürerken, Hatay üzerinden binlerce pelikanın geçişi ise ilgi çekiyor.
Yaşam Haberi
Hatay’da Pelikan göçü şöleni…

Özellikle süzülerek göç eden türler açısından, Afrika-Avrupa ve Afrika-Asya doğrultusunda küresel öneme sahip, bazı türler açısından Türkiye üzerinden geçerek üreme alanlarına ulaşıyor. Kışı Afrika’da geçiren türler için Türkiye’den çıkış kapısı niteliğinde olan Hatay özellikle bölgenin Akdeniz kıyısı boyunca uzanan dağ silsilesi, süzülerek göç eden kuşlar için bir darboğaz oluşturuyor. Her yıl milyonlarca yırtıcı kuş, leylek ve diğerleri bu rota üzerinden Anadolu coğrafyasına giriş yapıyor.

HATAY’DA PELİKAN GÖÇÜ

Kuzey Avrupa ve Asya’dan göç eden kuşlar arasında yer alan pelikanlar ise Kış mevsimine girerken şu günlerde Hatay üzerinden güneye Afrika’ya yolculuklarını sürdürüyorlar.  Özellikle sahil bandını kullanarak ilerledikleri gözlenen binlerce pelikanın Hatay’ın kıyı kesimini kullanarak göçü sırasında zaman zaman deniz inip dinlendikleri gözleniyor. Beslenip, dinlendikten sonra yeniden yoluna devam eden pelikanların göçü ise görenlere seyri hoş bir görsellik sunuyor. Geçişleri sırasında ise vatandaşları bu anları hem keyifle izliyor, hem de kaydetmeyi de ihmal etmiyorlar.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’da, Pelikan, göçü, şöleni…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı