ugur okullari - destop


Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 20:12
 
Hatay’da orman yangını kontrol altına alındı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’da üç ilçeyi saran yaklaşık 400 hektarlık alanı kapsayan orman yangınının 36 saat sonra kontrol altına alındığını açıkladı.
Yaşam Haberi
Hatay’da orman yangını kontrol altına alındı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, MHP ve Ak Partili Milletvekilleriyle birlikte yangın bölgesinde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Belen’de çıkan orman yangınının dün ve bugün devam ettiğini belirterek dün 10.15’de çıkan yangına 10.20’de beş dakika içerisinde ilk müdahalenin yapıldığını söyledi.    

Bir uçak, beş helikopter, 188 arazöz, 25 iş makinesi ve bugün yapılan takviyelerle 750 personelin müdahale ettiği yangına Bakanlığın orman gücünün 10’nun kullanıldığını vurgulayan Bakan Paktemirli “Meteorolojik şartların aleyhimize olduğu bir yangın. Nemin 18, sıcaklığın 30 derece civarında, rüzgarın da 70 km, zaman zaman, yer yer üzerinde esmesi de eklenmesiyle maalesef mücadelemiz bu saatlere kadar devam etti” dedi.   

UÇAĞIMIZIN BİRİ ARIZA YAPTI

Hava araçlarının yer yer kısıtlı olarak çalıştığını da belirten Bakan Pakdemirli “Bir uçağımızda özellikle su alış kapaklarında arıza oldu, mecburin bir uçağımızı tatil ettirmek durumunda kaldık, Şu an iki üç gün daha herhangi bir yangına devam edemeyecek. Zaman zaman karşı ateşin kullanıldığı, yerleşim yerlerine çok yakın bir yangın” diye konuştu.

HASAR TESPİT BAŞLADI

Etkilenen alanlar özellikle Müftüler, Nergizlik Karahüseyinli mahalleleri ve Belen ilçe merkezinde yer yer etkilenmeler yaşandığını kaydeden Bakan Pakdemirli “Bunlarla ilgili hasar tespit çalışmaları başladı, gerekli işlemler yapılacak. Biraz evvel İçişleri Bakanımızla görüştüm, gerek AFAD gerekse Cumhurbaşkanlığıyla temaslar kurarak hasar tespit çalışmaları müteakiben inşallah en kısa zamanda yaraları sarma maksadıyla belli ödemeler gerçekleşeceğini ifade etti. Etkilenen alanlarda fabrikalarımız, işyerleri evler, tarlalar ve araçlar var. Belli yerlerde hayvanların etkilenmesi söz konusu, bunlarla ilgili de tarımsal araziler ve hayvanlarla ilgili konularda Tarım İl müdürlüğümüz Valiliğimizle birlikte koordineli olacak” şeklinde konuştu.

4 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA…

Son birkaç saat içerisinde de iki yangın daha çıktığına değinen Bakan Pakdemirli onlara da müdahale edildiğine işaret ederek şöyle devam etti: “Kasıt şüpheleri ortaya çıktı, bununla ilgili valiliğimiz çok yönlü soruşturmayı yürütüyor. Bununla ilgili 4 şüpheli gözaltında, ikisi savcı tarafından serbest bırakıldı ve iki yeni şüphelimiz var, bunlarla ilgili de işlem yapılacak. Ayrıca İHA dünden beri, Emniyete de ayrıca teşekkür ederim, süreci kontrol etmemize büyük fayda sağlıyor. İhbarlar konusunda da İHA’ları kullanma hususu bizler için son derece faydalı. Tabii beklediğimiz haber, buradaki yangın şu an itibariyle tam olarak kontrol altında…”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’da, orman, yangını, kontrol, altına, alındı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı