Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 19:37
 
Hatay’da kurtlar ahırdaki koyunları telef etti!
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde sabah erken saatlerde ahıra giren kurtlar tarafından sürü içerisindeki çok sayıda koyun telef oldu, yaralandı.
Yaşam Haberi
Hatay’da kurtlar ahırdaki koyunları telef etti!

Edinilen bilgiye göre olay bugün sabah saatlerinde İncirli Köyünde gerçekleşti. Koyun ahırına kurtların girmesi sonucu Fatma Ötüş’e ait sürünün büyük çoğunluğu telef oldu ve yaralandı.

Ekmeklerini hayvancılıktan kazanan Ötüş ailesi ahırdaki sürüye kurtların saldırısı sonucu çok sayıda koyunlarının telef olması nedeniyle büyük bir maddi mağduriyet yaşadı. Haber verilmesi üzerine gelen Jandarma ekipleri inceleme yaptı tutanak tuttu.

SIKIN KURT AVINA ÇIKMAYIN!

Bu arada Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, mağduriyetin giderilmesi yönünde valiliğin sorumluluk alacağına inancının tam olduğunu belirterek “Bu üzücü olayın akabinde köylülerin silahlanıp kurt avına çıkacaklarına dair duyumlar almaktayız. Bu hatalı yanlış bir hareket olur. Dahası devlet kanunlarına muhalefetten suç işlemiş olursunuz. O bölgeyi yaşam alanı olarak kullanan dört tane kurt kaydımız var. Bunlar da domuz popülasyonunu kontrol altında tutuyorlar. Kurtlar öldürülürse hem suç işlemiş sayılır hem de artan domuz nüfusuna bağlı olarak tarımsal ürünlerinizde telafisi güç zararlar oluşur. Dahası ölümcül trafik kazalarına bile sebebiyet verebilirler ki yaşanmış birçok örneği mevcut” diye uyarıda bulundu.

Öğünç ayrıca yaşanmış bu talihsiz olayın tekrar yaşanmaması ve mağduriyet oluşmaması adına çiftçilere; sürülerine mutlaka 2-3 iyi yetişmiş eğitimli çoban köpeği almaları, ahırlarını da daha güvenli bir hale getirip mallarına sigorta yaptırmaları önerisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’da, kurtlar, ahırdaki, koyunları, telef, etti!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı