kehribar - logo yanı
Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 13:25
 
Hatay’da Kampüs Cadıları kadın hareketi…
Hatay’ın Antakya ilçesinde ‘Kampüs Cadıları’ adı altında kadınların isyanını örgütlemek üzere yola çıktıklarını belirten bir grup adına açıklama yapan Server Büyük Keleş “Bizler bugün buradan kadınların isyanını örgütlemek için yola çıkan, patriyarka’ya karşı mücadeleyi kampüslerden yükselten ‘Kampüs Cadıları’ olarak tüm kadınlara sesleniyoruz” dedi.
Yaşam Haberi
 Hatay’da Kampüs Cadıları kadın hareketi…

Karşılarında örgütlü olarak yürütülen kadın düşmanı politikaları, söylemleri, hak ve kazanımlara saldırıların devam ettiği belirtilen açıklamada Keleş “Biz kadınlar tüm bunların sonucunda katledilme, tecavüze uğrama veya bir gün esrarengiz bir biçimde ‘intihar etme’ gibi tehlikelerle yaşam mücadelesi veriyoruz.

Pandemi öncesinde iyi hal indirimleriyle adeta ödüllendirilen kadın cinayetleri, pandemi sürecinde İstanbul Sözleşmesi’ne yönelen saldırılarla, cezaevlerinden çıkarılan katillerle, tecavüzcülerle günden güne artmaya devam etti ve ediyor. Her gün bir kız kardeşimizin daha kaybolduğu, öldürüldüğü haberleriyle korkutulmak sindirilmek isteniyoruz. Biliyoruz ki güvende değiliz” diye konuştu.

 

Ceren Özdemir’in katledildiği gibi herhangi biri tarafından bir sebep olmaksızın katledilebileceklerine de dikkat çeken Keleş “Gülistan Doku gibi bulunduğumuz yer kameralarla kuşanmış olsa bile devlet eliyle kaybedilebiliriz. Pınar Gültekin gibi yakılabilir gömülebiliriz, Zeynep Şenpınar gibi reddettiğimiz bir erkek tarafından öldürülebiliriz. Tüm bunların ardından katillerimiz ve bu işin failleri iyi hal indirimleriyle, takılan kravatlarla veya akli dengesinin yerinde olmadığı gibi uydurma sebeplerle cezasız bırakılabilir” şeklinde konuştu.

 

Kadın kimliğiyle dünyanın herhangi bir yerinde yaşamak zor ise üniversiteli bir kadın olarak da bu coğrafyada yaşamak daha zor ve mücadele gerektirdiğini sözlerine ekleyen Server Büyük Keleş şunları kaydetti: “Kaldığımız yurtlardan, kampüslerimize, amfilerimizden çalışmak zorunda bırakıldığımız işlere kadar erkek egemen, ırkçı, cinsiyetçi politikalar yeniden üretiliyor. Öğrenci yurtlarına giden yolların ışıklandırılmaması, üniversitelerde tacizi önleme birimlerinin olmayışı olanların ise işlemeyişi bize yönelen tehditlerin tesadüfi olamadığını gösteriyor. Kampüs Cadıları olarak eğitimde devam eden cinsiyetçiliğe karşı evde ve kampüste mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz. Şimdi her zamankinden daha fazla yan yana olmaya, dayanışmaya ve örgütlenmeye ihtiyacımız var. Artık çanlar biz kadınlar için çalıyor. Evde veya kampüste bu mücadeleyi yükseltmek senin elinde kız kardeşim. Unutma evde veya kampüste kampüs cadıları seninle!”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Hatay’da, Kampüs, Cadıları, kadın, hareketi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı