ugur okullari
Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 15:05
 
Hatay’da ilk hasat Payas’ta yapıldı…
Türkiye’nin ilk buğday hasadı Çukurova’da, Hatay’da da Payas ilçesinde dün biçerdöverle gerçekleştirilmeye başladı.
Yaşam Haberi
Hatay’da ilk hasat Payas’ta yapıldı…

Çukurova’dan sonra Hatay’da da biçerdöverler Payas ilçesinde buğday tarlalarında hasat çalışmalarına başladı. İlçedeki çiftçiler havaların son bir haftada aniden ısınmasıyla tarladaki buğday başaklarını sarartıp olgunlaştırdığını, yavaş yavaş ilçede, il ve yurt genelinde biçer düverlerin yoğun bir mesai dönemine girdiğini söylediler.

Bu yıl Payas başta olmak üzere tüm yurt genelinde buğday hasadından iyi bir verim beklendiğine ifade eden çiftçiler, “Bu yıl gerçekten de tarladaki mahsul de, toprak da yağmura doydu. Başakların içi doldu, bereketli bir yıl geçiriyoruz” dedi.  

Bu arada Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün Nisan ayı Buğday Raporu’na göre, 2020-2021 sezonunda dünya buğday üretiminin 768 milyon ton, tüketimin 760 milyon ton, ticaretin 180 milyon ton ve stokların ise 283 milyon ton olması bekleniyor. Bu verilere göre üretim, tüketim, ticaret ve stok miktarı son 5 yılın en yüksek seviyesinde olması öngörülüyor.

Türkiye’de ise Ulusal Hububat Konseyi ve TMO’nun yaptığı son değerlendirmelere göre buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 5 oranında artması bekleniyor.

 

Geçen yıl buğday üretimi 19 milyon tondu. Bu yıl 20 milyon tonun üzerine çıkması ve 20 milyon 500 bin tona ulaşabileceği öngörülüyor. Son yıllarda ilk kez, TMO ve özel sektör yeni alım sezonuna stoksuz girecek. Bu nedenle buğday alım talebinin yüksek olması bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’da, ilk, hasat, Payas’ta, yapıldı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı