kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 13:30
 
Hatay’da Gönüllü İtfaiyeci Projesi Büyüyor…
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentin kırsal ve ormanlık bölgelerinde çıkabilecek yangınlara ilk müdahaleyi yapmak için eğitim alan gönüllü İtfaiyeciler ile bir araya geldi.
Yaşam Haberi
Hatay’da Gönüllü İtfaiyeci Projesi Büyüyor…

Hatay Qudra 2 programı kapsamında yürütülen proje kapsamında 19 mahallede daha gönüllü İtfaiyecilik uygulaması hayata geçti. Geçen yıl 7 mahalle ile başlayan projeye 19 mahallenin dâhil olmasıyla toplamda 26 köy ve mahallede Gönüllü İtfaiyecilik Projesi başlamış oldu.

Gönüllü itfaiyeciler için düzenlenen sertifika törenine katılan Lütfü Savaş, yaklaşık 1 yıl önce GIZ’in desteğiyle projeye başladıklarını belirterek “Yangın riski yüksek ve ormanlık alanlardaki 7 mahallemizde 3’er vatandaşımıza itfaiyecilik eğitimi ve yangın söndürme aracı verdik. Şimdi 19 mahallede daha bu uygulamayı hayata geçirerek toplam 26 mahallemizde gönüllü arkadaşlarımız çıkabilecek yangınlara, bizim ekiplerimiz yetişene kadar ilk müdahaleyi yapacak. Böylelikle olası can, mal, ormanlık alan ve bitki örtüsü kayıplarını en aza indirmiş olacağız. GIZ yetkililerine şehrim ve ülkem adına canıgönülden teşekkür ederim” dedi.

“GIZ İLE İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ”

GIZ ile yürüttükleri iş birliğine devam edeceklerinin altını çizen HBB Başkanı Savaş, “İş birliğimiz devam edecek. Şehrimizde çıkan yangınlara İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerimiz yaklaşık 20-30 dakikada müdahale etmektedir. 26 noktadaki gönüllü arkadaşlarımız bize daha da güç verecek. Gönüllülerin desteğiyle bu süreyi 3-6 dakikaya çekip yangının büyümesini önleyebileceğiz. Aramıza katılan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Gönüllü itfaiyecilere kadınlar da katıldı. Kadın itfaiyecilerimizin ve gönüllü kadın itfaiyecilerimizin sayısının artmasını istiyoruz. Çalışmaları kadınlara anlatacağız” diye konuştu.

GIZ Qudra 2 Türkiye Program Koordinatörü Dagmar Blickwede projeye destek olmaktan mutlu olduklarını aktararak böylesi güzel bir proje teklifi ile geldikleri için HBB’ye teşekkür ederken, GIZ Qudra 2 ekibi olarak bu projeyi desteklemekten çok mutlu olduklarını, gönüllü arkadaşları da tebrik ettiklerini söyledi.

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLER SERTİFİKALARINI ALDI

Lütfü Savaş, Dagmar Blickwede ve itfaiye hizmetleri konusunda yeni projeler geliştirilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının(UNDP) Proje Yetkilisi Seracettin Yüzgülen, gönüllü itfaiyecilere sertifikalarını ve teçhizatlarını verdi.

Gönüllü itfaiyecilerden olan Zeynep Kandemir, “Kendi hayatımdan ödün vererek gönüllü oldum. Gönüllülük bir ruh işidir. Bu vesileyle bir ağacı ya da canlıyı kurtarabileceksem ne mutlu bana. Umarım hiç yangın çıkmaz ama olası bir yangında ilk müdahaleyi yapacak olmaktan büyük onur ve gurur duyacağım” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay’da, Gönüllü, İtfaiyeci, Projesi, Büyüyor…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı