Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 12:22
 
Hatay Barosu mesleğin sorunlarını masaya yatırdı…
Hatay Barosu’nun ev sahipliğinde hafta sonu düzenlenen "Avukatlık mesleğinin sorunları ve çözüm yolları" konulu çalıştay, Türkiye’den 26 Baro Başkanlığı adına yurdun çeşitli yerlerinden gelen hukukçuların katılımıyla yapıldı.
Yaşam Haberi
Hatay Barosu mesleğin sorunlarını masaya yatırdı…

Antakya Anemon Otel’de iki gün süren Çalıştayda Avukatlar, mesleki sorunları irdeledi çözüm yolları aradı ve yapılacak değerlendirme sonunda hazırlanacak mesajın Üst Kurul’a gönderilmesi kararını aldı.

Çalıştaya Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Burdur, Denizli, Edirne, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Ordu, Sakarya, Siirt, Van Baroları ve Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi temsilcileri katıldı.

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, tarihsel süreç içerisinde savunmaya atfedilen değerin, savunmaya duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığı, toplumda savunmanın gereksinim haline geldiği, Avukatlık mesleğinin sırf başkasını mahkeme huzurunda temsilden ibaret olmadığa vurgu yaptı.

Başkan Dönmez, hakkın savunulması anlamına gelen mesleğin asıl fonksiyonunun gerçekleştirilmesi sırasında, hakkı savunan avukatın önüne türlü sebeplerle engeller çıkarılması durumunda avukatın da mesleğini yapma hakkı elinden alınmış olacağına işaret etti.

Dönmez, bu kapsamda Avukatlık mesleğinin icrasının önünde var olan ya da çıkması muhtemel engellerin en kısa sürede ve süratle bertaraf edilmesinin giderek daha acil bir ihtiyaç halini aldığı ve Avukatların haklarını korumak üzere yapılacak çalışmaların öncelik kazandığı bir ortamda çalıştay anlamlı bulduğunu kaydetti.

Çalıştayda Hukuk Fakülteleri ve Avukat Sayısı, Avukatlara Özgü Çalışma Alanlarının Belirlenmesi ve Artırılması, Sigorta Şirketleri ve Reklam Yasağı Konuları ele alındı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay, Barosu, mesleğin, sorunlarını, masaya, yatırdı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı