kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 19:08
 
Hatay Barosu: “Bu düzenlemeden vazgeçilmeli…”
Hatay Barosu yaptığı açıklamada, yeni ceza infaz yönetmeliğinde düzenlenen hükümlünün ve tutuklunun avukatı ile görüşme usulü, anayasaya ve kanuna aykırı olduğuna dikkat çekti.
Yaşam Haberi
Hatay Barosu: “Bu düzenlemeden vazgeçilmeli…”

Ceza infaz kurumlarının yönetimi ile ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında yönetmeliğin 29.03.2020 günlü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğine işaret eden Hatay Barosu yaptığı açıklamada “Yönetmeliğin 72. maddesinde hükümlünün "avukat ve noterle görüşme hakkı" yeniden düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 72. maddesinin 2. fıkrasının (e) bendinde, "Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan mahkûm olan hükümlülerin avukatları ile ilişkisinde avukatın savunmaya ilişkin olduğunu beyan ettiği belge ve dosyalar fiziki olarak aranabilir. Avukatların hükümlü ile kurumda yapmış olduğu görüşme sırasında konuşmaları yansıtan ve bizzat avukat tarafından elle tutulan kayıtlar hakkında da bu bent hükümleri uygulanır." hükmü yer almaktadır.  Bu düzenleme ile terör suçları kapsamında görüşmelerde hiçbir sınırlama veya meşru müdahale gerekçesi olmadan avukatın evrakları aranabilecek ve cezaevi yönetimine sınırsız bir tasarruf hakkı tanınarak temel hak ve özgürlüklere doğrudan müdahale edilmesinin önü açılmış olacaktır” denildi.

 

BU DÜZENLEMEDEN VAZGEÇİLMELİDİR

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesinde avukatlığın; hem kamu hizmeti hem de serbest meslek olduğunun belirtildiğine yer verilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Avukatların yargının kurucu unsurlarından bağımsız savunmayı serbestçe temsil ettiği düzenlenmiştir. Avukatlara tanınan bu haklar savunma hakkının korunmasının doğal bir sonucudur. Nitekim Ceza Yargılaması Kanununa göre; Şüpheli veya sanık, vekâletname aranmaksızın müdafii ile her zaman ve konuşulanları başkalarının duyamayacağı bir ortamda görüşebilir. Bu kişilerin müdafii ile yazışmaları denetime tâbi tutulamaz. Savunma hakkı, temel bir insan hakkıdır. Avukatlık Kanununa, Ceza Muhakemesi Kanununa ve Uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı ve en temel insan haklarına doğrudan müdahale anlamına gelen bu düzenlemeden vazgeçilmelidir. Bu düzenlemenin iptali için Baro Başkanlığımızca dava açılacaktır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay, Barosu:, “Bu, düzenlemeden, vazgeçilmeli…”,
Yorumlar
Haber Yazılımı