Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 18:06
 
Hatay Adliyesinde Emsal Atakan davası sürüyor…
Emniyet güçlerini alenen aşağılama iddiasıyla tutuksuz yargılanan Gezi eylemlerinde hayatın kaybeden Ahmet Atkan’ın annesi Emsal Atakan’ın davası Hatay Adliyesi Asliye Ceza mahkemesinde görüldü.
Yaşam Haberi
Hatay Adliyesinde Emsal Atakan davası sürüyor…

Duruşma sonrasında Adliye önünde Av. Gürkan Korkmaz, Av. Hatice Can Av. Yusuf Ziya Kuzu, HDP Milletvekili Tülay Hamitoğlları, Gezi Eylemlerinde oğulları Ali İsmail Korkmaz yitiren Emel Korkmaz, Emsal Atakan birlikte açıklama yaptılar. Av. Hatice Can, Emsal Atakan’ın emniyet güçlerine aşağılama iddiasıyla yargılandığı bir dava için Antakya adliyesinde bulunduklarını belirterek “Düşünce bir ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken bir paylaşımla ilgili sanık olarak yargılanmaktadır. Emsal Atakan’ı hepiniz biliyorsunuz, oğlu katledilmiş henüz davası açılmamış, bir ana hala içi yanıyor” dedi.

O yargılamalarda, sanıkların cezalandırılmaları için bir yönüyle cezasızlıkla mücadele ettiklerini ifade eden Av. Hatice Can “Diğer yönüyle de düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalması gerektiğini düşündüğümüz iddialarla da sanık olarak çıktığımız zamanda sanıkları savunmak durumunda kalıyoruz. Ve biz adalet arayışımızda devletin hukukun, hukuk devleti olmasından en üstün olan Anayasa, Uluslararası sözleşmeler uyarınca düşünce ve ifade özgürlüğünün sonuna kadar yaşama geçmesi yönünde mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

HDP’li Tülay Hatimoğulları da esasen burada yargılananın Emsal Atakan olmadığına işaret ederek şunları söyledi: “Burada yargılanan düşünce özgürlüğüdür. Ve bugün Emsal anamız bu mücadeleyi yürütüyor. Kendi oğlunun katillerinin bulunması için bir mücadele veriyor. Bizler ‘Emsal Atakan yargılanamaz’ diyoruz ve derhal beraatının verilmesini talep ediyoruz.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hatay, Adliyesinde, Emsal, Atakan, davası, sürüyor…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı