ugur okullari - destop
Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 09:27
 
Hassa’da Üzüm Hasadı Yapıldı
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa’da üretilen üzümün Hatay’ın 95’inin, Türkiye’de de 9. Sırada üretimde yer aldığını hatırlatarak, lezzetiyle, kalitesiyle bu üzümü marka yapacaklarını söyledi.
Ekonomi Haberi
Hassa’da Üzüm Hasadı Yapıldı

 Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa Kaymakamı Kadir Yurdagül, Belediye Başkanı Mehmet Karataş, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ve vatandaşların katılımıyla Hatay’ın Hassa ilçesinde üzüm hasadı yapıldı.

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman üzüm bağında işçilerle bir araya geldi. Yayman, “ Bu sıcak altında ve korona salgınına rağmen alın teri dökerek üzüm hasadı yapan kardeşlerimi kutluyorum.. Emekleri için teşekkür ederiz. Her zaman çalışanın ve üreticinin yanındayız..  Bu yıl verim çok güzel. İnşallah çiftçimizin yüzü gülecek ”dedi.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda 2 bin yıl öncesinin Roma mozaiklerinde Hassa üzüm motifi bulunduğunu, Hassa üzümü tarih boyunca şifa ve lezzet kaynağı olduğuna da dikkat çeken Milletvekili Hüseyin yayman Şunları söyledi:

“Hatay’da üzüm denildiği zaman akla Hassa gelir. Hatay’ın Üzüm üretiminin 95’ni Hassa’da yetişir. Hassa’da yaklaşık 50 bin dekarlık alanda üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Bu yıl için dekar başına yaklaşık 2 bin ton rekolte bekliyoruz. Yılsonu üzüm hasadı beklentimiz 100 bin ton civarında. Hassa’nın havası, suyu ve mikro klimasından dolayı ürünler dünya çapında lezzetli üzüm yetişiyor. Hatay üzüm üretiminde Türkiye’de 9. Sırada yer alıyor.

 Bu yıl verimler çok güzel. Hassa’mızın bağları tarihten bu yana çok meşhurdur. Hassa üzümünü marka yapacağız.  Hassa üzümü lezzeti, kokusu, rengi ve enfes tadıyla muhteşemdir. Herkes tatmalıdır. Hassa üzümü 2 bin yıl öncesinin Roma mozaiklerine dahi işlenmiştir.. Şifa ve lezzet kaynağıdır. Üzüm üretiminde bu yıl verim geçen yıllara göre çok yüksek.  Hassa üzümünü daha çok tanıtıp marka haline getireceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hassa’da, Üzüm, Hasadı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı