Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 12:36
 
Hassa’da benekli Semender görüldü…
Türkiye’de koruma altında bulunan türler arasında yer alan Türk Semenderi görülen Hassa’da çobanlar, nesli tükenme tehlikesi olan sarı benekli semendere, koyun otlatırken rastladı.
Yaşam Haberi
Hassa’da benekli Semender görüldü…

Doğu Akdeniz’de Hatay, Adana ve Kahramanmaraş bölgesinde 300 ile bin 200 rakımda ormanlık ve su ortamında habitatı yaşam alanı bulanan canlılardan olan özellikle Türkiye’de Hatay bölgesinin endemik türleri arasına bulunan Türk benekli Semender (Salamandra infraimmaculata) Hassa’da görüldü.

Hassa Sugediği (Köyü) Mahallesinde koyun otlatırken görülen benekli semenderlerin, doğal ortamında yaşamlarını sürdürdüğünü belirten çoban Hüseyin Asan “Yağmurlu günlerde ortaya çıkan bu semenderlerin doğal ortamlarında yaşamlar. Köy halkı da bunu bilir, koruma altında bulunan bu canlılara hiç kimse karışmaz” dedi.

Suriye Afrin sınır bölgesindeki volkanik arazide rastlanan semenderin, yosunlu ve nemli taşların üzerinden kendine gölgeli bir yer bulmak için yavaş adımlarla ilerlemesini de çoban Hüseyin Aslan, cep telefonuyla kaydetmeyi de ihmal etmedi.

ZARAR VERİLMESİ,

BULUNDUĞU YERDEN GÖTÜRÜLMESİNE

YÜKLÜ CEZALAR VAR...

Bir süre önce Hatay Havaalanında bir yolcunun bagajında bulunan Türk benekli Semenderlerine el konularak yeniden yaşam alanına tekrar bırakılmıştı. Uzmanlar, nesli koruma altında bulunan Türk Semenderi türünün bulunduğu yaşam alanından toplanması, götürülmesi, zarar verilmesi ve yurtdışına çıkarılması ile ilgili yüklü para cezaları bulunduğuna da dikkat çekiyorlar. 

TÜRK SEMENDERİ

Uzmanlar, genellikle, Türkiye’nin güney bölgelerinde görülen bu canlıların, doğal yaşam alanları, ılıman ormanlar ve Akdeniz tipi çalılıklar olduğunu belirterek şu bilgileri aktarıyor: “Taş ve yosunlar arasında, gölgeli ve nemli yerlerde yaşarlar. Şekilleri kertenkeleye benzerse de, tamamen kertenkelelerden farklıdır. Yumuşak derileri pulsuzdur ve parmaklarında tırnak bulunmaz. Çoğunlukla gece avlanan bu sürüngenlerin ana besinlerini küçük böcekler, larvalar ve solucanlar oluşturur. Gündüzleri sudaki kayaların altında saklanarak veya akarsuyun dip çamurlarına gömülerek dinlenir.  Boyları 10 ile 15 cm arasında değişir. Türkiye'de endemik bir semender türü olan sarı benekli semenderler, Habitat (yaşam alanı) kaybından dolayı soyu tehlikededir.

Vücut oldukça kalın, parlak siyah zemin rengi üzerinde, dağınık veya şerit halinde sarı, bazen portakal sarısı, ender olarak da kırmızı lekeler bulunur. Bu lekelerin şekil ve büyüklükleri farklıdır. Kuyuk uzunluğu daima “Baş+Gövde” kısmından daha kısa ve kuyruk, enine kesitte yuvarlaktır. Ventral taraf siyahımsı gri, bazen lekelidir. Areali; esas olarak Anadolu'dur. Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu'dan bilinir. Ayrıca güneyde Lübnan dağları istikametinde levanten bölgede İsrail'e ve Doğuda K. İran'a kadar uzanır. Bu geniş yayılış sahası içinde birçok alttürlere ayrılır. Tepe ve dağlık yerlerde, nemli ağaç ve ormanlık yerlerde yaşarlar. Islak toprak ve taşlar altında, ağaç kabukları altında gizlenirler. Bunların biotoplarında derin olmayan suların bulunması, yumurta bırakması için gereklidir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hassa’da, benekli, Semender, görüldü…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı