ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 12:40
 
Hamilelerin yüzmesi zararlı mı?
İskenderun Gelişim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sinan Erdoğan, suda yapılan egzersizlerin hamileler için rahatlatıcı etkisi olduğuna dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Hamilelerin yüzmesi zararlı mı?

Yüzmenin, hem anne adayı hem de bebek için faydalı bir spor olduğunun altını çizen Op. Dr. Sinan Erdoğan anne adaylarının, enfeksiyon riskine karşı deniz ve havuz suyunun temiz olduğundan emin olması gerektiğini dile getirdi.

İnsanları rahatlatan ve stresi azaltan sporlardan biri olan yüzmenin, hamilelik döneminde de; hem anne açısından, hem de bebek açısından oldukça faydalı bir spor olduğuna işaret eden Op. Dr. Erdoğan şunları paylaştı: “Anne adayı, yüzerek bebeğinin ağırlığını omurgasında da az hisseder. Bu da sırt ağrılarının azalmasını sağlar. Yüzme, hamile kadının psikolojisini rahatlamış hissetmesi açısından da oldukça faydalıdır. Çünkü suyun üzerinde bebeğiyle birlikte ilerlediğini hisseden kadın bu durumdan hoşlanır ve bu da kendini arınmış hissetmesini beraberinde getirir. Fakat anne adayı yüzmeyi iyi bilmeli ve suyun temiz olduğundan emin olmalıdır”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamilelerin, yüzmesi, zararlı, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı