Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:29
 
Güneşin zararlarından nasıl korunmalı?
AURA Güzellik ve Sağlık Merkezi’nde uzman Estetisyen Serap Çam, Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ciltte lekelenme ve yanmalara karsı alınacak tedbirlere dikkat çekti.
Sağlık Haberi
Güneşin zararlarından nasıl korunmalı?

Doğu Akdeniz bölgesinin yazın kavurucu sıcağına ve güneş ışınlarından korunma ve koruyucularıyla ilgili çok sorular aldığını ifade eden Uzman Estetisyen Serap Çam, “Örneğin Doğru güneş koruyucu seçimi nasıl olmalı? Cildimdeki lekelerin Önüne nasıl geçebilirim? Peki, oluşmaması için neler yapabiliriz gibi… Yaz aylarında artan lekelerimiz için, leke ürünlerini kullanmayı önermiyoruz. Leke ürünlerini mutlaka bırakmalıyız. Çok aktif güneş cildi daha da lekelendirir. Yazın leke açılması söz konusu bile değildir. Bunun yerine güneşten korunmak için kuru bir cilde sahipseniz eğer DNA hasarını önlemek için mutlaka onarıcı kremler kullanın” dedi.

GÜNEŞ KORUYUCULARI NEM VERMEZ!

Güneş koruyucusunun doğru seçilmesi gerektiğinin altını çizen Çam “UVA ve UVB filtresine uygun olan koruyucu seçin. Güneş koruyucularının gün boyunca koruma sağladığını düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. İki saatte bir yenilememiz gerekir. Güneş koruyucular nem vermez, bazı koruyucular nem içerir fakat Önerimiz extra nemlendirici kullanıp üzerine koruyucumuzu sürmektir. Aktivatör DNA hasarını önleyen krem ya da maskelerle nem desteği vermeliyiz. Cildimiz dış faktörlerden kolay etkilendiği için özellikle yazın deniz, havuz, güneş gibi etmenler cildi kolay hasara uğratır bu yüzden bakımlarla cildi desteklemeliyiz” diye konuştu.

AÇIK RENK ELBİSE ŞAPKA VE GÖZLÜK…

Termal spreyler, avene, la Roche gibi dermakozmetik ürünler ile gün içinde cildin desteklenebileceğini de hatırlatan Çam “Öğlen güneşin dik geldiği zamanlarda sıcaktan korunmak için açık renk elbiseler, geniş şapkalar ve gözlük kullanılmalı mutlaka. Eğer bronzlaşıyorsak yüzümüzü de havlu ile kapatıyorsak oluşan ısı ile daha da lekendiririz. Ayrıca kuru ciltler Lekeye yatkın olduğu için ve cilt su kaybettiği için nem maskeleri ile haftada 3 kez desteklemelidir. Özellikle akne ilaçları kullanımı, retinol (A vitamini), Doğum kontrol ilaçları,troid  ilaçları kullananlar lekelenmeye daha da müsaittirler ve daha dikkatli olmalıdırlar.  Güneşe 10 dakika bile maruz kaldığımız zaman çil ve melezma dediğimiz lekeler güneş ve ısı ile daha da artar. Yaz mevsiminde cilt bariyerini güçlendirmek, DNA hasarını önlemek için nem aşıları da önerebiliriz. Makyajla lekelerini kapatmak isteyenler için de renkli BB formatlı güneş koruyucuları kullanabilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneşin, zararlarından, nasıl, korunmalı?,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı