Kurban Bayramı 2021
kehribar - logo yanı
Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 11:43
 
“Gaziler günü Atatürk’ün şahsında taçlandığı gündür”
Türkiye Muhrip Gaziler Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan, ‘19 Eylül Gaziler Günü’nün, Türk kahramanlığının En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gün olduğunu söyledi.
Yaşam Haberi
“Gaziler günü Atatürk’ün şahsında taçlandığı gündür”

Türkiye Muhrip Gaziler Derneği Genel Merkezinin eş zamanlı gerçekleştirdiği basın açıklamasını kamuoyu ile paylaşan İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan, 19 Eylül Gaziler Günü, bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğunun altını çizdi.

Açıklamada Turhan “19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore'de, Kıbrıs'ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günü” dedi.

Türk’ün Anadolu’daki 1000 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçlerin, I. Dünya Savaşı sonunda ülkeyi dört bir yandan işgal ettiklerinin ifade edildiği açıklamada Turhan “Bu işgal ile yetinmeyip, vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu da Anadolu’ya sürdüler. Başkomutan M.Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek, bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atıldı. Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 200 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşının seyrini ve kaderini değiştirmiş ve Anadolu’nun düşmandan kurtuluş yolunu açmıştır” diye kaydetti.

Türk milleti adına TBMM’si, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan M. Kemal Atatürk’e “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik” rütbesini tevcih edildiğini belirten Turhan “Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan aile yok gibidir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi; “ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır” şeklinde konuştu.

Ülkenin, dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altında olduğuna da vurgu yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:  “Emperyalist devletlerin ve onlarla iltisaklı terör örgütlerinin hedefleri; ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu güne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerin vatansever ve kahraman askerleri ile kahraman polis, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.

Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

19 Eylül, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günü’dür.

Kahraman gaziler, “Gaziler Gününüz” kutlu olsun.

19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, En Büyük Gazi M.Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Gaziler, günü, Atatürk’ün, şahsında, taçlandığı, gündür”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı