ramazan 2021


kehribar - logo yanı
Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 11:31
 
Fatma Alçıkaya’dan ‘Tezhip’ sergisi…
Diyanet İşleri Başkanlığından emekli olan Fatma Alçıkaya, Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaklaşık bir buçuk yıldır uğraştığı tezhip sanatında yaptığı çalışmalardan oluşan eserlerini düzenlenen törenle sergiledi.
Kültür Haberi
Fatma Alçıkaya’dan ‘Tezhip’ sergisi…

Osmanlı döneminin önde gelen sanatlarından Tezhip’e gönül veren Fatma Alçıkaya yaklaşık iki yıldır gece gündüz demeden büyük bir el emeğiyle 80 parça tablo yaptı. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen kişisel ‘Tezhip’ sergisinin açılışına Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve davetliler katıldı.

Osmanlı döneminin önemli sanatlarından, uzun süredir unutulmaya yüz tutmuş olan tezhip sanatına gönül verdiğini belirten Fatma Alçıkaya, bu sanatın yayılmasına büyük katkı veren eğitmen İnci Kesik Dokuzoğlu’nun da destekleriyle kişisel sergi açabilecek seviyeye geldiğini söyledi.

Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı yeniden canlandırmak istediklerini belirten Fatma Alçıkaya “Amacımız burada ülkemizin geleceği olan gençlere burs sağlamaktır. Bunların yapımında bana gece gündüz çok destek veren Müge Güler, Serap Çam ve aileme çok teşekkür ediyorum. Satılacak olan tüm ürünlerin gelirini öğrencileri burs için kullanacağız” dedi.

Tezhip eğitmeni İnci Kesik Dokuzoğlu da açılan sergideki eserlerde çok büyük bir emek olduğunu vurgulayarak “Uzun süredir atalarımızın yaptığı ancak unutulmak üzere olan bu sanatın eserlerinin yer aldığı sergiye ciddi bir emek harcadık. Bizlere destek olan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Açılış kurdelesini İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Tezhip sanatı eğitmeni İnci Kesik Dokuzoğlu, Müge Güler, Serap Çam, Fatma Alçıkaya, Hüseyin Zaroğlu ve Gökçe Görenli birlikte kesti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fatma, Alçıkaya’dan, ‘Tezhip’, sergisi…,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı