Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 17:07
 
Fatih Anadolu Lisesi PlSA 2021'de
OCED tarafından hazırlanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programına (PlSA) İskenderun'u temsilen Fatih Anadolu Lisesi seçildi.
Eğitim Haberi
Fatih Anadolu Lisesi PlSA 2021'de

2000 yılından bu yana 3 yılda bir dünya çapında çeşitli ülkelerin katılımıyla gerçekleştirilen PISA’ya seçilen İskenderun Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Sarı, “Türkiye, PlSA 2021 platformunda 85 ülkeden biri olarak yerini aldı. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde örgün eğitime devam eden 15 yaş grubu öğrencilerin seckisiz bir tabakalanmayla belirlendiği sınavda İskenderun Fatih Anadolu Lisesi olarak yer aldık. Bu seckisiz yöntem ile İskenderun'dan okulumuz 15 yaş grubu öğrencileri ile MEB'in projesine girdi” dedi.

 

Fatih Anadolu Lisesi olarak uluslararası bir sınav olan PlSA 2021 'e hazırlık için öğrencilere gereken desteği verdiklerini aktaran Okul Müdürü Kadir Sarı şöyle konuştu: “Bilgisayar tabanlı bir uygulama olduğu için bilişim destekli çalışmalara okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerimizin işbirliğiyle imkânlarımızı seferber edeceğimiz muhakkaktır. Uygulamada çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu, gibi değişkenlik gösteren soru tipleri yer alıyor. Ele alınan konuları matematik, fen, okuma becerilerini ne dereceye kadar öğrendikleri değil, günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilecekleri durumlarda sahip oldukları bu bilgi ve becerileri kullanabilme yeteneğini ölçmeyi amaç ediniyor. Hem idareci hem öğretmen olarak eğitimin ilerlemesini gelişmesini yürekten istiyoruz. Uluslararası bir sınav uygulamasına İskenderun Fatih Anadolu Lisesi olarak öğrenci göndermekten onur duyarız.”

 

Okul Müdürü Sarı, bir ülkenin güçlenmesi ve büyümesi için eğitim düzeyinin yüksek olması şart olduğuna dikkat çekerek “PlSA sınav sonuçları sayesinde ülkelerin belirli zaman aralıklarında eğitim düzeyleri sonuçlandırılmaktadır. Bu sonuçlar neticesinde bir ülkenin eğitim öğretim programlarının geliştirilmesine ve eğitim alanında eksiklerin giderilmesine kaynaklık eder. PlSA 2021 sınav uygulamasında en iyi sonuçla ayrılacağımıza inancım tamdır” ifadelerini kullandı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fatih, Anadolu, Lisesi, PlSA, 2021'de,
Yorumlar
Haber Yazılımı