ugur okullari - destop
Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:38
 
Eryılmaz’ın Çoklu Baro sistemi tepkisi…
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz çoklu baro sistemine geçilerek Baroların bölünmesi, meslek kuruluşlarının özellikle de en temel haklardan biri olan savunma hakkının kurumsal ifadesi baroların gerçekleştirdiği işlevlerin toplumsal karakterinin yok sayılması anlamına geldiğini savundu.
Yaşam Haberi
Eryılmaz’ın Çoklu Baro sistemi tepkisi…

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz yaptığı açıklamada, aynı zamanda savunma hakkının demokratik toplumsal hayat ve kültür açısından önemini, bu anlamda evrensel hukukun ve demokratik toplumsal hayatın vazgeçilmez unsuru oluşunu reddeden otoriter bir yaklaşım olarak değerlendirdi.

Eryılmaz, “Avukatlığın/baroların özerklik ve bağımsızlığını ortadan kaldırma niteliğinde olan girişimin, en çok zarar gören toplumsal kurum olarak hukukun ortadan kalkmasına hizmet edeceğini biliyoruz. Hukukun beğenilmeyene, farklı düşünceye ve düşünene yaşama hakkı tanımayan anlayışın aracı olarak kullanılmasının, demokratik toplumsal ortam açısından kabul edilemez vahim bir duruma işaret ettiğini düşünüyoruz” dedi.

Adaletin temini, hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması ve demokrasinin varlığı adına yapılan doğruların her daim yanında olacaklarının altını çizen Eryılmaz “Baroların bölünmesine karşı çıkışı bu anlayışla destekliyor, Hükümetin bu kanunu geri çekmesini talep ediyor, bu yalnıştan acilen dönülmesi gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyor, Mücadele eden barolarımızın her daim yanlarında ve destekçisi olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eryılmaz’ın, Çoklu, Baro, sistemi, tepkisi…,
Yorumlar
Haber Yazılımı