kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 12:17
 
Elyesa Bebek Gelişim’de sağlığına kavuştu
Fransa’da doğum esnasında kullanılan vakumdan ötürü beyin omuriliği zarar gören ve yumuşak doku nekrozu oluşan Elyesa Abdullah Sarsu Bebek; İskenderun Gelişim Hastanesinde sağlık buldu.
Sağlık Haberi
Elyesa Bebek Gelişim’de sağlığına kavuştu

Fransa’da gerçekleşen doğum esnasında kafatasında boşluk oluşan ve beyin omurilik sıvısı dışarıya akmaya başlayan Bebek Elyesa Abdullah Sarsu, altı ay boyunca tedavi görmesine rağmen iyileşemedi. Fransa’da iki ameliyat geçiren Elyesa Bebek, daha da kötüleşince ailesi tarafından tedavi için Türkiye’ye getirildi.

İskenderun Gelişim Hastanesi’ne başvuran ve umutlanan aile, bebeklerini sağlıkla kucaklarına alabildiği için mutlu olduğunu dile getirdi.

BAŞARILI BİR AMELİYAT İLE

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Uçak ile Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Değirmenci’nin gerçekleştirdiği başarılı operasyon sonrası sağlığına kavuştu. Op. Dr. Murat Uçak, annenin ilk doğumu sezeryanla yapmasına rağmen, ikinci doğumda normal doğuma zorlandığı ve vakum uygulandığını belirterek “Uygulanan vakumla da çocuğu sert bir şekilde kafasından tutup çektikleri için, o bölgedeki cildi nekroze etmişler. Ardından o bölgeden beyin dokusu dışarıya doğru çıkmış ve travmatik ensefalosel oluşmuş. Bu süreçte hasta birçok merkeze götürülmüş, ameliyat edilmiş, durumu daha da kötüleşmiş” dedi.

Ailenin kendilerine başvurduktan sonra, uyguladıkları tetkikler sonucu Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Değirmenci ile birlikte, bebeği ameliyata aldıklarını aktaran Op. Dr. Murat Uçak “Hastamız üç defa menenjit atağı geçirdiğinden, beyin dışarıya çıkmış ve omurilik sıvısı akmaya başlamış. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanımız omurilik sıvısının dışarıyla bağlantısını kapattı ve kafatasını greftle onardı. Ardından oluşan yumuşak doku defektini, hastamızın kendi bacak dokusundan deri yaması alarak, onardık. Ameliyat sonrası bir ay boyunca, bebeğin takibini aksatmadan yaptık. Şuan kendilerini gönül rahatlığıyla Fransa’ya göndereceğiz. Bebeğimiz şuan sağlıklı. Konuşuyor, oyun oynuyor. İskenderun Gelişim Hastanesi olarak Elyesa Abdullah bebeğin bundan sonra hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

“ALTI AY SONRA İLK DEFA

GÜLÜMSEYEBİLDİM”

Bebeklerini sağlıkla kucaklarına alabildikleri için mutluluğunu dile getiren Anne Büşra Sarsu ise, “Doğum sırasında zorlandığım için, vakum kullandılar. Doğum sonrasında da çocuğumda sıkıntı olduğunu söylemediler. Kafa derisine zarar verdiklerinde; bebeğin anne karnında zarar gördüğünü, kendilerinin bir sıkıntıya neden olmadığını belirttiler. Doğumdan altı ayına kadar çocuğum tedavi gördü, fakat herhangi bir ilerleme olmadı. İki defa ameliyat oldu, ikinci ameliyattan sonra daha da kötüleşti çocuğum. Kafasında et parçası oluşmaya başlamıştı. Daha sonra Türkiye’ye geldim.  Doktorumuz Murat Bey ve Doğan Bey, oğlumun hayatını kurtardı. Şuan oğlum 14 aylık ve sağlıklı. Gelişim Hastanesi sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elyesa, Bebek, Gelişim’de, sağlığına, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı