Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 11:17
 
Eğitim-Sen’den sınav tarihleri tepkisi!
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal salgının tamamen ortadan kalktıktan sonra yapılması gereken YKS ile LGS sınavlarının Temmuz ve Hazirana alınması kararını anlamsız ve kabul edilemez olduğunu belirterek tepki gösterdi.
Eğitim Haberi
Eğitim-Sen’den sınav tarihleri tepkisi!

Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, 25-26 Temmuz 2020 tarihine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran’a alınmasını; ayrıca salgın tamamen ortadan kalktıktan sonra yapılması gereken LGS’nin 20 Haziran tarihinde yapılmasına kararını anlamamız ve kabul etmelerinin mümkün olmadığını savundu.

 

Sınav tarihlerinin, öğrencilerin üstün yararı ve aynı zamanda da öğrenciler, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı gözetilerek planlanması gerektiğinin altını çizen Ünsal şunları kaydetti: “Sınavların Haziran ayı içerisinde yapılması kararının alınması,  ekonomik önceliklerin insan sağlığına tercih edildiğini bir kez daha göstermiştir. Bu kararın, yaşanan ekonomik krizin etkilerinin emekçiler açısından hafifletilmesine katkısının olmayacağının bilinmesi gerekir. Krizle ilgili gerçekçi adımlar atmak yerine, kısa vadede turizm gelirlerinin artması için sınavları öne almak emekçilerin ve onların çocuklarının sorunlarını çözmek bir yana arttıracaktır”

Tercihin sermayeden yana kullanıldığını değerlendiren Mustafa Ünsal “Yapılan tercih ve alınan karar öğrencilerimizin eğitim hakkı ve geleceğinden yana değildir. Yapılan tercih öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığından yana değildir. Yapılan tercih uzaktan eğitime erişimi olmayan yoksul öğrencilerden yana değildir. Yapılan tercih sınav kaygısı yaşayan öğrencilerimizden yana değildir. Yapılan tercih eğitim aracılığıyla yaşamını belirlemeye çalışan öğrencilerimizden yana değildir. Yapılan tercih çocukların iyi bir geleceği olması için çırpınan velilerimizden yana değildir” savundu.

 

YKS’nin yeniden Haziran ayına alınmasına dönük tepkilerden sonra YÖK tarafından yapılan açıklama ile TYT’nin sınav süresi uzatıldığını da hatırlatan Ünsal “Yerleştirmeye esas baraj puanı 180’den 170’e düşürülmüş ve 12. sınıfın ikinci dönem konuları sınav kapsamından çıkarılmıştır. Son anda yapılan bu değişikliklerin kamuoyunda oluşan tepkinin azaltılması amacıyla yapıldığı görülmektedir. Bu değişikliklerin sonuçları etkilemeyeceği de bilinmelidir. Yine aynı düşüncelerle LGS’de ilk defa her öğrencinin kendi okulunda sınava gireceği açıklandı. Ancak, MEB yetkililerine bunun daha öncede uygulandığının hatırlatılması gerekmektedir. Öğrencilerin ve eğitimcilerin taleplerini, sağlıklarını, kaygılarını dikkate almadan karar alınmamalıdır. Öğrencilerin geleceklerinin telafisi yoktur” diye konuştu.

 

Meselenin sadece bir takvim meselesi olmadığının görülmesi gerektiğini kaydeden Ünsal “Yapılması gereken, sınavların içerik, biçim, uygulama şekli dahil olmak üzere yeniden değerlendirilmesidir. Uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrencilerin yaşayacağı mağduriyeti giderecek şekilde sistem yeniden kurgulanmak durumundadır. Var olan durumda yapılacak sınavlara tüm öğrenciler eşit koşullarda hazırlanmadığı için, bu sınavlar yoksul öğrenciler açısından olumsuz sonuçlar üretecektir. Standartlaşmış ve merkezileşmiş sınavların yarattığı eşitsizlikleri yok sayarak kararlar alınmamalıdır” şeklinde konuştu.

 

Ünsal, Eğitim Sen olarak, uzun vadede standartlaşmış merkezi sınavların kaldırılmasını, kısa vadede de MEB ve YÖK’ün alınan kararları gözden geçirmesini ve yaşadığımız dönemin gerçekliğine uygun şekilde yeniden bir planlama yapması gerektiğini düşüncesinde olduklarını söyledi.

 

Öğrencilerin geleceğini belirleyecek bu sınavların, salgın tehdidinin tamamen ortadan kalktığı bilim insanları tarafından açıklanana dek yapılmaması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Ünsal “Öğrencilerimizin eğitim hakkı için verilecek mücadele aynı zamanda ortak geleceğimiz içindir. Geleceğimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim-Sen’den, sınav, tarihleri, tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı