Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:31
 
Eczacı Teknisyenleri Derneğinde Çelik’e güven...
İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneğinin olağan genel kurulunda tek listeyle yapılan kongrede Başkan Cemal Çelik yeniden seçilerek güven tazeledi.
Sağlık Haberi
 Eczacı Teknisyenleri Derneğinde Çelik’e güven...

Dernek binasında yapılan olağan genel kurula İskenderun Eczacı teknisyenleri yoğun ilgi gösterdi. Divan Başkanlığını Eczacı Teknisyenliğinde emekli Eşref Azgın, Kâtipliği Mehmet Göktaş’ın yaptığı genel kurulu saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

7. Dönem vizesi alan Cemal Çelik Başkanlığındaki tek liste oy birliğiyle üç yıllığına göreve getirildi. Seçilen yeni yönetimde şu isimler yer aldı: Kadir Kapçak, Yakup Oral, Elide Keskin, İlhan Soyak, Mesut Avcı, Faruk Delioğulları, Ali Basan, Ahmet Kanlı, Nuri Karatekeli, Emsal Kaya Çimelek, Kader Uyar, Elida Keskin, Fatih Alkaya, Gazi Ali Tümkaya ve Bestami Geçgel.

BAŞKANLIKTA 22. YIL

Genel kurulda 7. Dönem için güven tazeleyen Başkan Cemal Çelik,  güvenlerinden dolayı üyelerine teşekkür ederek “Bu güvene yönetim kurulu olarak layık olacağız. Sizlerin haklarınızı daha iyi arayacağız. Derneğimizi 1997’de kurduk. O zamanlar hiçbir meslek dalında adımız yoktu. Sadece temizlik işçisi olarak geçiyorduk. Yaptığımız iş sağlıkla ilgili, çok önemli bir işti. Dernek olarak çalışmalarımızı başladık ve 2007 TBMM’den Eczacı Teknisyenleri Mesleği geçti. Çalışma saatlerimiz düzensizdi, 12-13 saati buluyordu. Çalışmalarımız sonucunda şu an Türkiye’de örnek tek ilçeyiz, Eczacı Teknisyenleri olarak 8 saat çalışan. Pandemi döneminde çok sıkıntılar çektik, dernekleşmesek örgütleşmesek bunların hiçbiri olmazdı” dedi.

İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği, Başkan Cemal Çelik, ayrıca bu alanda çalışan üyelerinin büyük bölümünün ilköğretim mezunu olmasına karşın, yapılan çalışmalar neticesinde TBMM tarafından meslek grubu olarak tanımlanan ve bugün üniversitesi bulunan Eczacı Teknisyenliği belgesine sahip olduğunu söyledi.

Mevcut çalışan arkadaşlarına Eczacı Teknisyenliği diplomaları verildiğini, bununla ilgili üç kurs açıldığını hatırlatan Çelik “İkisi Halk Eğitimde, biri de uzaktan eğitim. Şimdi dördüncüyü açtık. Türkiye genelinde 100 bin teknisyen var. 70 bini belgeli, 30 bini belgesiz. Buradan yola çıktık ve bakanlık son kez imkan tanıdı. Üniversite açıldı, Eylülde başlıyor. Belgeli arkadaşlarımız Eczanelerin dışında da fabrikalarda, Devlet Hastanesinde, Özel Hastanelerde çalışıyor. Derneği arıyorlar boşta teknisyenleriniz varsa gönderin diye, bunlar güzel şeyler. Diyalog kuruyoruz, sürekli görüşüyoruz. Belgeli boşta hiçbir arkadaşımız kalmadı. Türkiye’de bu kadar işsizlik varken, teknisyen arkadaşlarımızdan boşta olan yok, bilakis ihtiyaç var. Fabrikalar özellikle eczane teknisyeni belgeli istiyor, çünkü ardık bu yasal zorunluk. Bundan sonra 18 üniversitede Eczane teknisyenliği var, iki yıl okuyup diplomaya sahip olunacak. Ama bizler derneğin avantajını kullanarak üye olan arkadaşlarımızı son hızlandırılmış üç aylık eğitimle belge almalarına imkan sağladık, Adana’da girecekleri bir sınav sonrasında belge sahibi olacaklar” şeklinde konuştu.   

 

Üyelerine derneklerinin kıymetini bilmelerini de isteyen Başkan Çelik, TBMM’ye yasa teklifi verildiğini, Eczacı Teknisyenlerinin odalaşacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Eczacı, Teknisyenleri, Derneğinde, Çelik’e, güven...,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı