Haber Detayı
09 Ekim 2020 - Cuma 08:20
 
Dünyanın 5. Avrupanın2’nci Büyük Tesisi
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile beraberindeki heyet, Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’ni inceledi ve bilgi aldı.
Ekonomi Haberi
Dünyanın 5. Avrupanın2’nci Büyük Tesisi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ev sahipliğinde toplantı gerçekleşti.

Maliyeti 78 milyon 200 bin TL olan ve HATSU tarafından Hatay’a kazandırılan Dünyanın 5., Avrupa’nın 2., Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’nde düzenlenen toplantıda sunum eşliğinde katılımcılara brifing verildi.

HATAY’A 9 ARITMA TESİSİ

HBB Başkanı Lütfü Savaş, büyükşehir olduktan sonra bu güne kadar 9 tane arıtma tesisi Hatay’a kazandırdıklarını belirterek şunları söyledi:

“ Bunlardın bir tanesi bio-membranlı arıtma tesisiydi. Zeydan başkanımızın bir tane membranlı arıtma tesisi yapma projeleri varmış. Hem tesisin nasıl işlediğini bugün arkadaşlarımıza anlattık hem de tesisin işleyişini buradaki arkadaşlar gezecekler. Biz memnunuz, Asi Nehri’ni bu membranlı arıtma tesisi sayesinde orda yapmış olduğumuz rehabilitasyonlar ve bu tesis sayesinde 4 yıldır yazları çok rahat geçiriyoruz. Kentimiz içinde bütün habitatı ile yaşayan bir Asi nehrimiz var. Biz memnunuz ve bu tecrübemizi başkanlarımızla paylaştık ve tavsiye ettik. İnşallah yeni yapacakları bu arıtma tesisi ile özellikle enerjisi biraz fazla ama yer işgal etme anlamında daha az bir yeri işgal ediyor. Aynı zamanda diğer uzun havalandırmalı aktif çamur sistemlerine göre de 40/1 çamur çıkartıyor. Dünya’da bu çamur çok önemli, çünkü bertaraf edilmesi çok zor. Önemli tesisler yapmak zorundasınız”

ARITMA DÜNYA DA ÇOK ÖNEMLİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar “Hangi ilde yapılan güzel bir şey varsa biz ondan feyz almaya çalışıyoruz. Yapılan bir şeyin benzeri bizim ilimizde yapılacaksa onun artıları eksileri deneyim kazandığı için onu bizzat yerinde görüyoruz bilgi alıyoruz bir hataya düşmemek için. Arıtma çok önemli bir şey zaten bunu biliyorsunuz. Dünyada çamuru bertaraf etmede, kokuyu giderme, arıtma suyunun sağlığa yararlı hale gelmesini artık çok çok önemli bizim dünyamızda. Asi nehrinin geçmişini de biliyoruz. Benim eşim Hataylı çok yakinen biliyorum asi’yi kokudan yanında geçilmezdi ama arıtma sayesinde artık asi nehrinin etrafı yerleşim alanı olmaya başladı ve insanlar mutlu. Bizde de iki tane arıtma var. Birinde ciddi koku sıkıntısı vardı arkadaşlarımız çalıştılar onu giderdiler. “

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünyanın, 5., Avrupanın2’nci, Büyük, Tesisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı