Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 14:39
 
Dünyada dakikada 1 kişi inme geçiriyor!
İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. Atilla Kara, hastada kalıcı felç durumunun önlenmesi açısından inme geçiren kişi için ilk 4,5 saatin altın değere sahip olduğunu vurguladı.
Sağlık Haberi
 Dünyada dakikada 1 kişi inme geçiriyor!

‘Dünya İnme Günü’ nedeniyle yaptığı açıklama yapan, Uzmanı Dr. Atilla Kara inme hastalığın en sık nedeninin beyin damar tıkanıklığı olduğunu söyledi.

Yaş ve risk faktörlerinin artışıyla beraber, inme oranlarında ciddi oranda artış olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Halk arasında felç olarak bilinen inme, beyinde damar tıkanıklığı veya kanama sonucunda oluşan bir olaydır. İnmeyle birlikte vücutta aniden gelişen; kuvvetsizlik, kısmi felçler, konuşma bozuklukları, görme bozuklukları, görme gibi beyinle ilgili şikâyetler oluşmaktadır” dedi.

Genellikle inme, beyindeki damarın tıkanmasıyla ortaya çıktığına işaret eden Uzmanı Dr. Atilla Kara “Beyinde kanama ise daha az görülmektedir. İnmenin en önemli nedenleri; hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara, yüksek kolesterol ve obezitedir. Eğer tansiyonumuzu, şekerimizi, kilomuzu kontrol altına alır ve sigara alımını ortadan kaldırırsak, inme riski de ciddi oranda azalacaktır. Tabi egzersiz ve spor da bu anlamda çok önemlidir” diye konuştu.

İnmelerde özellikle ilk 4,5 saat içerisinde hastanede olmak çok önemli olduğunun altını çizen Uzmanı Dr. Atilla Kara “İlk 4,5 saat içerisinde yapılan müdahaleler, olayın tamamen normale dönmesini sağlayacaktır. Bu yüzden; ‘düzelir, geçebilir, bekleyelim’ gibi düşünceler doğru olmamakla birlikte, vakit kaybetmeden ilk 4,5 saat içerisinde mutlaka acilde olmak gerekmektedir. Yeni uygulanan pıhtı çözücü tedaviler veya anjiyo grafik girişimler, hastanın felçsiz yaşam sürmesine sağlayacaktır. Bu vesileyle dünya inme gününü anmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Dünyada, dakikada, 1, kişi, inme, geçiriyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı