kehribar - logo yanı
Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 13:42
 
“Dünyada çocuk hak ihlalleri sürüyor!”
İnsan Hakları Derneği Merkezi Çocuk Komisyonu Üyesi Bestami Çorapçı Türkiye’nin de taraf olduğu, altına imza attığı Çocuk Hakları sözleşmesine rağmen 30 yıldır pek çok çocuğun hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi.
Yaşam Haberi
“Dünyada çocuk hak ihlalleri sürüyor!”

Derneğin Şube Binasında düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan İHD Merkezi Çocuk Komisyonu Üyesi Bestami Çorapçı, “Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında oluşturulan Sözleşme, halen dünya genelinde en çok sayıda ülke tarafından kabul edilen insan hakları belgesi olma özelliğini taşıyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 197 devletin imzaladığı ve çocuk hakları konusunda yükümlülük altına girmeyi taahhüt ettiği belge, çocuklar için daha iyi bir dünya çabasına umut ve ilham vermeye devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye’nin, çocuk haklarına öncelik vereceğini taahhüt ederek Sözleşmeyi 1990’da imzaladığını ancak Türkiye’de pek çok çocuğun, pek çok şekilde hak ihlaline maruz bırakıldığını ve bırakılmaya devam edildiğini kaydeden Çorapçı “İhlallerin bir daha tekrarlanmamasına yönelik yapılanlar da kapsayıcı olmaktan uzaktır. 30 yıl içerisinde olan bitenlere; adalet, sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve sosyal yardımlar vb. alanlarda yaşananlara dair ve ne yazık ki sayısız vaka üzerinden sayfalarca değerlendirme, istatistik vermek mümkün. Yetişkinlerin savaşları çocukların yaşam hakkını yok ediyor. Eğitim alanında ayırımcı ve asimilasyoncu uygulamalar devam ediyor. Çocuklar, işgücü piyasasında sömürülmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

Çocuk Haklarına dair Sözleşmenin 30. yılında başta Türkiye olmak üzere her bir taraf devlete sözleşmenin temel ilkelerini ısrarla hatırlatmak istediklerini sözlerine ekleyen Çorapçı “Çocuk hakları tüm çocuklar içindir. Çocuklar arasında ayırımcılık yapılamaz! Her çocuğun yaşama ve gelişme hakkı vardır! Her çocuğun görüşlerini ifade etme ve hakkında verilen kararlara katılım hakkı vardır” dedi.

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Eş Başkan Servet Üstün Akbaba da şunları söyledi; “Çocuğa özgü adalet için özgürlüğün kısıtlanmasının son çare olması, onarıcı ve kurum dışı alternatif yöntemlere başvurulması gerekirken, ayrıca kapalı kurumların şiddet ürettiği bilgisi sabitken; 743’ü anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalmak zorunda olan çocuk olmak üzere 3 bin çocuk cezaevlerinde yaşamaya devam ediyor. Çocuk hakları tüm çocuklar içindir. Çocuklar arasında ayırımcılık yapılamaz! Her çocuğun yaşama ve gelişme hakkı vardır! Her çocuğun görüşlerini ifade etme ve hakkında verilen kararlara katılım hakkı vardır! Tüm düzenlemelerde çocukların yüksek yararı; yani zarar görmemeleri ve onlara öncelik verilmesi gözetilir! Çocukların gelişimsel özellikleri veya henüz reşit sayılmamaları nedeniyle yetişkinlerin koruyucu ve özgürleştirici önlemler almasını gerektirir. Tüm yetişkinlere sorumluluklarını, devlete de yükümlülüklerini tanımlar! Bu doğrultuda çocuk haklarına saygı duyulması, sağlanması ve korunması konusunda; Her çocuğun eşit, özgür, mutlu ve barış içerisinde bir yaşam sürmesi, Hak temelli ve bütüncül bir çocuk politikası oluşturulması, Çocuk hakları ihlalleri ile ilgili cezasızlık kültürünün ortadan kaldırılması gerekir…”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Dünyada, çocuk, hak, ihlalleri, sürüyor!”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı