SKODA


kehirbar-üst-manset
Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 18:11
 
Dörtyol içme suyu şebeke projesi halka anlatıldı
HATSU Türkiye’deki Mültecilere Yönelik Mali Yardım Programı (FRIT II) Belediye Projesi kapsamında yapılacak olan “Dörtyol İçme suyu Şebeke Projesi” hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Yaşam Haberi
Dörtyol içme suyu şebeke projesi halka anlatıldı

HATSU (Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü), İller Bankası işbirliği ile Dörtyol Halk Eğitim Merkezi’nde halk toplantısı düzenlendi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, İller Bankası Adana Bölge Müdürü Muzaffer Akgüner, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş toplantıya katıldı.  

 

Projede kullanılmak üzere 136 milyon TL’lik hibeye Başkentte atılan imzaların ardından yapılan Dörtyol İçmesuyu Şebekesi Projesi sunum toplantısında İller Bankası Bağımsız Danışmanı Çevre Mühendisi Elif Ekin Kılıç, projenin amacı ve yararları, mevcut su şebekesinin özellikleri, proje özellikleri, sosyal ve çevresel çalışmalara yönelik bilgilendirmede bulundu.

 

Toplantıda ayrıca, toprak, hava ortamları, gürültü, su kaynakları, atıklar, trafik, karasal biyoçeşitlilik, kültürel miras, sosyo ekonomik ve iş gücü üzerinde oluşabilecek etkilerin azaltılması için alınacak önlemlere yönelik detaylar da ele alındı. Gerçekleştirilen sunumun ardından mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve vatandaşlar proje ilgili soru, görüş ve beklentilerini iletirken, Başkan Savaş, Genel Müdür Polat ve HATSU teknik personeli iletilen soruları yanıtladı.

 

Dörtyol’da İçme suyu şebekelerinin ve depolarının yetersizliği, geçmiş sistemle yapılan boruların defolu olması, gayri sıhhi olması, basınca dayanıksız olması su iletimini olumsuz etkilediğini ve problemleri beraberinde getirdiğine dikkat çeken Başkan Savaş, bu sorunları önlemek, su iletimini kaliteli ve temiz şekilde sağlamak için hazırlanan projeyi hayata geçireceklerini söyledi.

 

Sağlıklı çevre, temiz su ve kaliteli yaşamı sağlamak için Hatay’da altyapı seferberliği başlattıklarının altını çizen Başkan Savaş, altyapı çalışmalarının meşakkatli bir süreç olduğunu ifade ederek, bu sürecin ardından Dörtyol’un ciddi derecede rahatlayacağını vurguladı. 

 

Fransa Kalkınma Ajansı aracılığıyla finanse edilen ve Çaylı, Kışlalar, Numune Evler, Ocaklı, Özerli, Sanayi, Yeşil Mahalleleri içine alan proje kapsamında muhtelif çaplardaki borularla 243.622 metre içme suyu şebekesi, 11.904 metre de isale ve terfi hattı çalışması gerçekleştirilecek. Ayrıca proje çerçevesinde 10.000 adet abone bağlantısı yapılacak, mevcut depolara ilaveten 500 m3 depolama hacmine sahip bir servis rezervuarı yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dörtyol, içme, suyu, şebeke, projesi, halka, anlatıldı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı